Ana Sayfa Genel Atlarda Kolik

Atlarda Kolik

2411
0
Paylaş

Kolik Hakkinda

Kolik, at karnındaki ağrıyı Sancıyı tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Ancak, atlarda kolik hastalığının birçok nedeni vardır, bazıları hafif olabilir, diğerleri hayatı tehdit edebilir. Kolik hastalığının erken safhalarında ciddiyetini söylemek mümkün değildir ve bu nedenle atlarda kolik vakalarının tümünün ciddiye alınması gereklidir.

Genellikle bir atın kolik olmasının sebebi bilinmemekle birlikte, beslenme bozuklukları, ani diyet değişikliği, hazımsızlık, gaz birikimi, çok fazla konsantre yem , nemlendirildiğinde yada ıslandığında genişleyen bir maddeyi yada gıdayı yemesi, bağırsak hastalıkları , yetersiz su tüketimi, stres, egzersiz sonrası aşırı yem  veya su verilmesi , Yüksek karbonhidratlı besleme  saman veya otlara yetersiz erişimle birlikte kolik asit oluşumu riskini artırır. Düzensiz Yaptırılan Egzersizlerde Atlarda  kolik eğilimi yüksektir.Ani değiştirilen Yemler kolik hastalığına yakalanma riskini artırır.

Kolik Belirtileri

At koliklerinin belirtileri, huzursuzluk, karına tekme atma, yere sert basma ağrıyı dağıtma çabası içine girme, normalden daha fazla yere yatma, sık idrara çıkma, kafasını yana doğru çevirme yerde yuvarlanma gibi belirtiler gösterir. Kolikli bir atın vücut  sıcaklığı yüksektir, nabzı ve solunum hızı artar ve aynı zamanda terlediği görülür.

Kolik Tedavisi

Kolik rahatsızlığı olan herhangi bir at için hemen veteriner hekim çağırılmalıdır. Önünde bulunan yemler ve otlar alınmalı , veteriner hekim gelene kadar Vücut sıcaklığı Kontrol edilmelidir.  Atın yuvarlanmasını önlemek gerekir eğerki önlemek mümkün değilse, atın kendisine az zarar verebileceği  bir alana yerleştirilmesi gerekir.

Atlarda tekrarlayan kolik, tümörler, ülserler ve karın organlarından biriyle ilgili sorunlar gibi daha ciddi nedenlerden dolayı olabilir ve sorunun asıl kaynağı araştırılıp tedavi edilmelidir.

Kolik Hastalığını Önleme

Atlarda düzenli bir beslenme programı sağlanmalı beslenme saatlerine dikkat edilmeli ve ani yem değişikliklerinden uzak durulmalı yada alıştırarak geçiş yapılmalıdır, temiz suya sürekli erişim sağlanmalı, yeterli yem, Düzenli antreman ve egzersiz rutinleri yapılmalı ve diyetteki ani değişikliklerden kaçınma, hepatik kolik oluşma riskini azaltacaktır.

Sencer KAHRAMAN

Veteriner Hekim

Paylaş
Önceki İçerikBUZAĞILARIMIZ ÖLMESİN !!!
Sonraki İçerikKomik Köpekler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here