Ana Sayfa Genel Gıda Sektöründe Veteriner Hekim

Gıda Sektöründe Veteriner Hekim

582
0
Paylaş
Sofralarımıza Kadar gelen ürünler
ben Olsam alırmıydım Gıda Sektörü

Ben Olsam Alırmıydım

Veteriner Hekim olarak doğumunu yaptırdığımız, beslenmesinden ortam koşullarına yetiştirilmesinin her anında danışmanlık yapıp destek verdiğimiz, tedavilerinde doğru yöntemlerle eylem aldığımız tüm çiftlik hayvanları geçmişten günümüze insanlığın en değerli besin kaynağı olmuştur, yine biz Veteriner Hekimlerin denetlediği, hayvanların doğru koşullarda kesilmesi sonrası, evlerimizde hiç düşünmeden çocuklarımıza yedirebileceğimiz etlerin son kontrol noktası marketlerden sesleniyorum size.

Bir çok alanda olduğu gibi biz Veteriner Hekimler Gıda perakendesinde de kilit öneme sahibiz, İnsanlığa olan hizmetimiz bu alanda da Halk sağlığı ve Gıda Güvenliği açısından kritiktir.

ben olsam hangi şartlarda Alırım

Sizlere Gıda işletmelerinde Mal kabul kriterleri, iyi hijyen uygulamaları veya tehlike analizi ve krıtik kontrol noktaları/HACCP uygulamaları gibi güvenli gıda üretimini sağlamak için yapılan çalışmalardan ziyade bir deneme tadında neler yaptığımızdan ve 5996 sayılı kanun yüzünden sektörde neden tercihlerde  ikinci sıraya atıldığımızdan bahsetmek istiyorum.

Bizler, Kırmızı et, Balık, Beyaz et, Sakatat gibi taze gıda ürünlerinde son satış noktalarında denetleyen olduğumuz gibi aynı zamanda bu ürünleri satın alarak tüketen bir müşteriyiz. Çocuklarımıza, yukarıda bahsettiğim her adımında meslektaşlarımızın bulunduğu bir süreçten geçen, son adımlarında bizlerin bulunduğu bu ürünleri güvenle yedirebiliyoruz. Felsefemiz çok basit ‘’Ben olsam alır mıydım ?’’ Temelinde , insanlık için büyük önem taşıyan değerler , Bilimin getirdiği gerçeklerle bilimsel kriterlere ek onurlu bir mesleğin sahibi olmak yatıyor. Kendimizin satın almayacağı bir ürün yoktur satış alnında, küçük bir şüphe ürünlerin analize gönderilmesine, tüm mağazalarımızda toplatılarak atık yapılmasını neden olur ve bunu hızlı bir şekilde yaparız. Sofralarında bizi misafir eden müşterilerin sağlıklarını olumsuz etkileyecekse, maliyeti her ne olursa olsun o ürünü satışa sunmayız.

Market gibi gıda satış işletmelerinde süreç yönetimi ve çalınşanların farkındalığını sağlama görevi konunun uzmanı olarak Veteriner Hekime aittir.Hayvansal gıda dışında ise Gıda Mühendisleri sorumluluk sahibidir, daha doğrusu geçmişte böyleydi !  5996 sayılı yasa ile birlikte Hayvansal gıda üretim alanlarındaki Veteriner Hekim çalıştırma zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır, Meslektaşlarımızın istihtam alanı bu nedenle Gıda alanında daraltılmıştır. Unlu mamüller üretimi yapan bir işletme Gıda Mühendisi bulundurmak zorunda olduğu için, aynı zamanda kırmızı etparçalama işlemi yapıyorsa, bu kanun sayesinde aynı Gıda Mühendisini hayvansal gıda üretimi için sorumlu yönetici olarak kullanmaktadır, bu sayede personel giderini daha iyi yönetmektedir.

Burada amacım Gıda Mühendisi arkadaşları eleştirmek değil  fakat şöyle bir gerçekte varki,  bizler Veteriner Hekimlik eğitimimizin ilk gününden son gününe kadar İnsanlık için sağlıklı hayvan nesli oluşturmak, daha verimli ıslah edilmiş ırklara ulaşmak, tüketime kadar tüm süreci adım adım takip etmek üzerine eğitim alırken, Kırmızı et parçalama, üretim ve satış alanlarındaki sorumluluğun başka bir mesleğe yüklenmesi doğru bir adım olarak düşünülmemeli.

Veteriner Hekim Andımızda derki ;

Mesleğimin dünya çapında geliştirilmesini hedefleyeceğime; bu amaçla meslektaşlarımla tam bir anlayış ve işbirliği içinde çalışacağıma;

Bizler, Veteriner Hekim Tartışma Platformu sayesinde artık her yerdeyiz ve sesimizi daha güçlü duyurma şansına sahibiz, yapmamız gerekentek şey,  ülkemizin  geleceği, mesleğimizin geleceği için sorunlarımızı çözüm önerilerimizle birlikte kağıda dökmek, yasal değişikliklere önermelerde bulunmaktır.

 

Halis Özcan

Veteriner Hekim

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here