Ana Sayfa Genel Hayvancılık işletmelerinde Sinek Mücadelesi

Hayvancılık işletmelerinde Sinek Mücadelesi

1069
0
Paylaş

Hayvancılık İşletmelerinin en büyük sorunlarından bir tanesi olan vektörel bulaşmalara sebebiyet veren Sinek mücadelesini anlatalım .Latince Adı Musca domestica olan Kara sinekler genellikle, 4 – 7,5 mm uzunluğunda olup ve göğüs kafesinde dört siyah şerit bulunur.Dış mekanlarda yani Çiftlik ortamlarında Genellikle Gübre Yönetiminin uygun şartlar altında yapılamaması durumlarında üremek için gübeleri seçerler. Karasinek yumurtaları larvalar için uygun besin sağlayacak herhangi bir sıcak, nemli malzemede kuluçkaya yatar. Dişiler toplamda 5-6 kez yumurtlar ve her yumurtlamada 75-100 arası yumurta meydana gelir.
Yetişkin sinekler en yaygın hareketlilik belirtisidir. Larvalar ayrıca pupa evresinde beslenme malzemesinden sürünerek çıkarken görülebilir. Son olarak, pupaların kendileri bazen besin maddelerinin yakınında görülebilir.
Doğal ortamda bir karasineğin ortalama ömrü bir aydan daha azdır. Karasinekler yumurta, larva ve pupa evrelerini yaklaşık 10 günde tamamlar ve sonra yetişkin sinekler meydana gelir. Pupa evresinden çıktıktan sonra büyümeleri durur. Karasinekler tat alma organı görevi gören küçük tüylerle kaplıdır. Petek gözleri oldukça karmaşıktır; birbirinden ayrı binlerce lens onlara geniş bir görüş alanı sağlar. Karasinekler insanlarda belli başlı hastalık taşıyıcılarıdır. Tifo, tüberküloz, kolera ve dizanteri gibi rahatsızlıklara yol açan 100’ün üzerinde hastalık mikrobunu taşıdıkları bilinmektedir. Karasinekler bu mikropları dışkı, çöp ve diğer çürüyen maddelerle beslendikleri sırada ayakları ve ağızlarıyla toplar.Ruminantlar’da (çift tırnaklı) hayvanlarda ise  ibk , schmallenberg virus , noduller ekzantem , enzootik löykoz ve mavidil başlıca hastalıklardır. Bu hastalıklar sinekler vasıtasıyla bulaşır. Mevsime bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların en büyük nedeni taşıyıcı vektörel sineklerdir bu nedenle İşletmelerde karasinek mücadelesi yapılmalıdır. Bu mücadeleye başlarken larva döneminden itibaren Mücadele yapılıp önlemler alınmalıdır. En önemli Mücadele savunma ve Koruyucu olmalı. Bu dönemde larvasit olarak üretilen ilaçlar kullanılabilir gerek gübre üzerine uygulanan granül tarzı ürünler gerekse’de spreyleme PO şeklinde kullanılan ürünler sineklerin larvalarını bırakabileceği her yere uygulanmalıdır. Etki süreleri bitmeden ilaçlama yapmak gerekiyor. İlaçlama haricinde temizlik ve gübre yönetimi gelmektedir. Gübre yönetimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi işletmenin gübre havuzlarının ahırlardan Uzak olması önemli bir avantajdır. Sıyırıcı yolları ve düzenli bir şekilde temizlenmeli gübre kanalları açık ise temiz su ile temizlenmelidir. Larva dönemi bittikten sonra uçan haşere ilaçları etki sürelerine göre uygulanmalıdır. Gerekiyorsa hayvanlar üzerine uygulanan karasinek ve sivri sinekler için uygulanan antiparaziter ürün uygulamaları’da yapılmalıdır.

Sinek mücadelesi Hayvancılık sektörü için çok önemli bir konuma sahip bu nedenle hem zoonoz (hayvandan insana bulaşan hastalık) hastalıklara karşı önlem almak hemde hastalığın vektörel bulaşmasının önüne geçmek gerekiyor. İşletmeler’de uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir mücadele olmakla beraber önemli bir yapıya sahiptir.

 

 

Sencer KAHRAMAN

Veteriner Hekim

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here