Ana Sayfa Haberler 3 Boyutlu Yazıcılar Canlarımıza Umut Olacak

3 Boyutlu Yazıcılar Canlarımıza Umut Olacak

245
0
Paylaş

3 Boyutlu yazıcılar 1980 de kullanılmaya başlasa da son 10 yıldır dünya da ve ülkemizde yoğun olarak kullanılmaya başladı. Hayal ettiklerimizi çizimlere ve oradan da prototiplere dönüştürmeye yarayan 3 boyutlu yazıcılar, gerek üretim maliyeti açısından gerekse kullanılabilirlik açısından bir çok avantaj sağlıyor.

Eski ABD Başkanı Barrack Obama’nın ulusa sesleniş konuşmalarında “geleceğin sanayi devrimini yaratacak” dediği 3 boyutlu yazıcı teknolojisine yatırım yapacakları sözünü vermesi bu teknolojinin gelecekteki önemini daha iyi anlamamıza neden oluyor.

3 boyutlu yazıcı teknolojisi endüstriyel ve mimari tasarımlarda, uzay sanayisinde, biyomühendislikte, sağlık sektöründe, eğitimde ve farklı alanlardaki bilimsel çalışmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Farklı türlerde yazıcılar olsada ağırlıklı olarak kullandıkları plastik türevi ham maddelerdir. Materyali geri dönüşüm ile de elde etmek mümkün. Deterjan şişeleri, mavi kapaklar, plastik sanayi artıkları
tekrar ısıtıp filament haline getirildikten sonra çok ucuz maliyetle ham madde üretimi yapılabiliyor.

Sağlık sektöründe özellikle Veteriner Hekimlikte kullanım alanlarını incelediğimizde özellikle düşük maliyetli ve hayvana özgü protez üretiminde ön plana çıkıyor.

 

Protez üretiminin nasıl yapıldığına bakacak olursak;
Protez yapılacak hayvanın ölçüleri alındıktan sonra 3 boyutlu olarak modelleme işlemi yapılır

Cihazın işlemesi için ürün mikron düzeyinde katmanlara ayrılır.

Cihaz ürünü işler ve materyal saatler içerisinde hazırlanmış olur.

TVHTP ailesinin bir ferdi olarak ihtiyaç sahibi hayvanlara, yardımcı olmak ve protez üreterek onların refah içinde yaşamasını sağlamak amacımdır.

Eğer yakın çevrenizde ihtiyaç sahibi canlar var ise bizimle iletişime geçerek onlara yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz.

Orçun DURAK

Veteriner Hekim

E-mail: ben@orcundurak.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here