Ana Sayfa Hastalıklar A-D-E Vitaminlerinin Yaşam İçin Önemi

A-D-E Vitaminlerinin Yaşam İçin Önemi

701
0
Paylaş
Dana Bizim danamız

A vitamini: Daha çok yeşil yapraklı bitkilerde bulunur. Epitel koruyocu vitamin olarakta bilinir. Ayrıca üreme fonksiyonları üzerinede etkilidir. 25 derecede güneş altında 2 ayda özelliğini yitiren nazik bir vitamindir. Güneş altında kalan kaba yemlerin analizlerinde yüksek miktar çıkabilir ama biyoyararlanımı çok azdır. Görme olayında ışığın beyne ulaşmasını sağlar. Mitoz bölünme saflarında görev aldığı için yara iyileşmesinde ve buzağılar için rumen papilla sayılarının gelişmesinde önem arzetmektedir. Mastitis olgularında tahrip olan alveollerin yenilenmesi için kullanılabilir. Yağda eridiği için eksikliğinde akut semptomlar göstermez. Kronik eksikliği durumlarında geçici veya kalıcı körlükler oluşabilir, kıllarda kepeklenme ve karışıklık, siklüs bozuklukları, erkeklerde libido eksikliği(cinsel isteksizlik) görülür. Nitrat bileşikleri katılan rasyonlarda A vitamini emilimi azalır. Dolaylı yöndende olsa antikor üretimine katıldığı için eksikliğinde uygulanan aşılara karşı yeterli antikor oluşmayabilir.

D vitamini: D2=Ergokalsiferol , D3=kolekalsiferol olmak üzere iki formu vardır. Bu iki form deride Ultraviole ışınlarının etkisiyle hidrosikolekalsiferole dönüşür sırasıyla karaciğer böbrekte metabolize olarak 1-25dehidrosikolekalsiferole dönüşürler. Bu madde bağırsaklardan Ca emilimini sağlayan Ca bağlayıcı proteinin oluşumuna katılır. Ca ile D vit arasındaki ilişki burada başlar. Ca ve P nın depolanması ve mobilize olmasını sağlar. Fosforun böbrekten geri emilimini kontrol eder. Karbonhidrat metabolizmasını düzenler. Kronik eksikliğinde raşitizm ve osteo malazi görülür Ca ve P metabolizması bozulur. Hipokalsemi tedavisinde cevap alınamazsa D vitve Mg eksikliği düşünülmelidir. D vit ve Mg Ca ile birlikte birçok reaksiyonda ortak görev alır. D vit ve Mg eksikliği hipokalsemi tedavisinde Ca işlevsiz hale gelmesine neden olabilir. Günde 2 saat güneş gören hayvanlarda genellikle D vit eksikliğine rastlanmaz. Güneş ışınları hem doğal ve en ucuz antiseptiktir hemde vitamin mineral metabolizmasında etkilidir.

E vitamini: Biyolojik antioksidandır. Serbest radikallerin vucuttan atılımda Se ile işbirliği içindedir. Hormanların ve antikor üretiminde görev alır. Siklüs bozukluklarında ve uyguladığınız aşının kanda yeterli düzeyde antikor oluşumunda etkilidir. Eksikliğinde uyguladığınız aşı için yeterli immunite oluşmaz hayvanda. Kas dejenerasyonunu ve karaciğer nekrozunu engeller. Üreme fizyolajisi üzerine horman oluşumuna katılarak katkı sağlar. Güneşte kurutulan bitkilerde kayıplar %80 lere kadar ulaşabilir. Eksikliğinde fertilite bozuklukları başta olmak üzere sarı yağ hastalığı(yağların acılaşması), hareket yeteneğinde kayıp ve göğüs kaslarında görülen dejenerasyonlar görülür.

E vitamini Se arasındaki ilişki

E vit: Hücrelerin fosfolid zarlarında peroksit oluşumunu engeller Se: zararlı hidroperoksitlerin oluşumunu engeller. Yüksek düzeyde E vit viral enfeksiyonlarda savunmada görevli interferonların sentezini arttırır(Özellikle buzağı rota corana ishallerinde kullanılması önerilir.)

VETERİNER HEKİM MUZAFFER ÇİVLİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here