Ana Sayfa Hastalıklar ABOMASUM DEPLASMANI

ABOMASUM DEPLASMANI

1331
0
Paylaş
abomasum deplasmanı

Abomasum gevişgetirenlerde şırdan-şirden olarak biliden, dördüncü asıl midedir. Abomasum deplasmanı veya mide dönmesi olarak bilinen besleme hastalığı, genellikle ilk doğumunu yapan ineklerde ve nadiren gebe inekler ile besi danalarında da görülen asıl midenin çeşitli sebeplere bağlı, sağa yada sola yer değiştirmesi olgusundur. İlk doğumu yapan birinci laktasyondaki ineklerde doğumu takiben ilk 2-3 hafta içerisinde görülür. Bu hastalık beslemede yapılan hatalara dayalı ve genetik faktörlerinde eşlik ettiği bir besleme hastalığıdır.

Hastalığın oluşmasında, kuru dönemde yüksek proteinli ve yüksek miktardaki kesif yemlerle  ve düşük miktarki kalitesiz kaba yemlerle beslemeye bağlı yem dengesizliklerinin önemli rol oynaması sebebiyle halk arasında   ‘Zengin Hastalığı ‘  olarakta bilinir. Geçiş dönemindeki besleme hataları ve kuru dönemde hayvan sağılıyormuş gibi  süt yemleri  ile besleme, dolayısıyla kuru dönemde kalsiyum- fosfor dengesizlikleri ile süt hummasına sebep olacak şekilde besleme hataları da hastalığın doğumdan sonra ortaya çıkmasında son derece etkilidir. Bunların yanında bu hastalığın oluşmasında hazırlayıcı sebep olarak genetik faktörde önemli bir yere sahiptir. Hastalık genellikle Holştayn ırkı sığılar ile nadirende bu ırkın melezlerinden elde edilen damılık sığırlarda görülmesi genetik yatkınlık konusunda fikir vermektedir. Genetik faktörler gözönüne alınarak  Abomasum Deplasmanı görülen sığırların dişi yavruları damızlık olarak tutulmamalıdır. Damızlık tutulmaları halinde de bunlarda görülme ihtimali yüksek olasıdır. Tetikleyici sebep olarak; doğumu takiben  yavru zarlarını (sonunu-eşini) atmaması, kuzuluk iltihabı, kalsiyum-fosfor dengesizliği, süt humması ve mastitis sayılabilir. Bu hastalığın görüldüğü ineklerin %90 ında kuzuluk iltihabı, %10 unda da mastitis görülür.

Hastalık  belirtileri olarak doğumu takip eden ilk birkaç haftada yüksek miktarda  süt veren ineklerde, süt veriminin biranda 1-2 litrelere düşer, büyük oranda iştah kaybı şekillenir, sadece kaba yemlerden  çok az miktarda alsa da kesif  yemlerden hiç yemez. Çevreye karşı olan ilgisi büyük oranda azalır ve hareketleri yavaşlar. İşkembe hareketleri ve geviş getirme durur. Dışkılama miktarında azalma ve dışkıda  sindirilmemiş yem parçasıkları görülür. Dışkı zaman zaman sulu, çoğunlukla geciş bozukluğuna bağlı katır dışkısı şeklindedir. Sağa deplasmanlarda sağ açlık çukurluğu, sola deplasmanlarda sol açlık çukurluğu içine çökmüş ve son kaburgalar biraz dışarı bombeleşmiş durumdadır.

Tedavi için mutlaka vakit kaybetmeden Veteriner Hekime müracaat edilmelidir. Bu hastalığın tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Hastalığın üzerinden uzun süre geçmiş ve hayvan aşırı zayıflamış ise deplasman düzeltilse de  hayvan kurtarılamayabilir. Tedavisinde çeşitli ilaç tedavilerinin yanısıra, açık ve kapalı cerrahi operasyonlar Veteriner Hekimler tarafından  başarı ile uygulanmaktadır.

Hatalıktan korunmak için;  Kuru döneme çıkartılmış gebe hayvanlarımızın beslenmesinde kesif yem ve kaliteli kaba yem oranlarını dengeli kullanmak, kuru dönemdeki inekler için hazırlanmış kesif yemleri kullanmak hastalığın görülme riskini en aza indirebilir.  Kurudaki hayvanları yüksek kalsiyum içeren yemlerle ve yüksek proteinli süt yemleri ile beslemek hastalığın doğumu takiben ortaya çıkma olasılığını  yükseltecektir. Her dönemdeki besleme konusunda uzmanlardan yardım almak oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca doğumu  takiben görülen sonunu atmaması, kuzuluk iltihabı, mastitis, ketozis ve süt humması gibi rahatsızlıkların vakit kaybetmeden Veteriner Hekim’e tedavi ettirmek bu hastalığın ortaya çıkmasını büyük ölçüde engelleyecektir.

Normal pozisyon soldan

normal pozisyon sağdan

Sola deplasman

Sağa deplasman

Sağa Deplasman

Laparoskopik cerrahi

 

 

Paylaş
Önceki İçerikBrusella
Sonraki İçerikDoğum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here