Paylaş

Her yeni başlayan hobici bu hobiyi kolay zanneder. Aslında çok zaman ve ilgi isteyen bir hobidir akvaryum ve balıklarla uğraşmak. Fakat balıklarında bir canlı olduğu, onlarında yaşamak için uygun ortamlara ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Yeni başlayanların en başta yaptıkları hataların başında düzgün bir akvaryuma sahip olmadan balık beslemek gelir. Tabi bunun sonucunda hüsran kaçınılmazdır. O yüzden akvaryum alırken ve o akvaryumu oluştururken seçtiğiniz balık türüne göre oluşturmak gerekir.

Burada ilk değinmek istediğim nokta akvaryumu hazırlamaktır. Kişisel olarak ilk dikkat ettiğim nokta akvaryumun çok küçük olmamasıdır. Küçük akvaryumlarda iyi bir filtrasyon ve düzenli su değişimi sağlanmaz ise su değerleri çok çabuk bozulacağından balıkların sağlığı tehlikeye girecektir. Buna özellikle değinmek istiyorum. Çünkü çocuklarımıza hediye olarak aldığımız akvaryumların başına gelen en büyük problem budur. Kişisel tercihim olarak akvaryumun en az akvaryum hacmi 50 lt olmalıdır. Bu hacimde balıklar daha sağlıklı ve mutlu olacaktır. Ayrıca düzgün bir filtrasyon çok önemlidir. Filtre seçimi akvaryumun büyüklüğüne ve beslediğiniz balığın türüne  göre seçilmelidir. Çünkü fazla akıntılı akvaryumlarda bazı balıklar rahat yüzemez ve bu onlar için bir stres kaynağıdır. Bir diğer nokta akvaryum ısısıdır. Sürekli değişen ısı balıklar üzerinde stres oluşturur ve hastalanmalarına neden olur. O yüzden akvaryuma bir ısıtıcı almak şarttır. Balıkların daha az strese sahip olmasını sağlamak için akvaryum zeminine balığa göre uygun kum ve saklanma yerleri koymak balıkları mutlu edecektir.

Akvaryum ve malzemelerini hazırladıktan sonra sıra geldi kuruluma. Öncelikle aldığımız akvaryumu kimyasal kullanmadan temizlememiz gerekir. Çünkü doğal ortamı ne kadar bozar isek o kadar balıklarımız etkilenir. Ayrıca kimyasallar kalıntı yapacağı için balıkları kaybetmemize neden olabilir. Akvaryumu kaya tuzu ile ovalayarak temizleyebiliriz. Kaya tuzu yok ise normal sofralarda kullandığımız tuz ile de ovalayıp su ile duruladıktan sonra kum ekleyebiliriz. Kumu eklerken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta güzelce yıkamaktır. Bunun için en iyi yöntem kumun partikül büyüklüğüne göre bir elek alıp su altına tutup berrak su akana kadar yıkamaktır. Elek yok ise büyük bir leğende suyu berrak olana kadar yıkayıp kumun iyice tozdan ve pislikten arınmasını sağlamalıyız. Daha sonra kumu boş akvaryum zeminine yerleştirip suyu eklemeliyiz. Suyu eklerken yavaş yavaş eklemeliyiz çünkü kumu havalandırır isek tekrar su bulanabilir. Kumu ve suyu ekledikten sonrada aldığımız filtreyi kurup çalıştırıp 1 hafta balık eklemeden boş vaziyette çalıştırmalıyız. Çünkü çeşmeden eklediğimiz suyun içinde klor bulunabilir. Bu şekilde çalıştırdığımızda su havalanacağı için klor uçacaktır. Ayrıca sadece klor için değil, akvaryum ortamında bulunan yararlı bakteri florasını oluşturmaktır. Bu süre hızlandırılmak isteniyor ise piyasada bulunan su düzenleyiciler ve bakteri kültürleri alınıp eklenebilir.

Akvaryumu hazırladıktan sonra sıra geldi balık seçimine ve akvaryuma eklemeye. Buradaki kişisel önerim balık almadan önce iyice araştırılmalı ve o tür hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Yeni başlayacaklar için dirençli ve dayanıklı balıklar seçilmelidir. Ayrıca balık seçerken dikkat etmemiz gereken noktalardan biriside hastalıklı olmayan, durgun olmayan, hareketli ve yem yiyen balıkları almamız akvaryumun sağlıklı olması açısından önemlidir. Seçtiğimiz balıkları aldıktan sonra akvaryuma eklerken direk koymamalıyız. Çünkü akvaryum suyunun ısısı ile balıkları getirdiğimiz sıyun ısısı eşit olmayacağından balıkları akvaryuma salmadan önce balıkları getirdiğimiz poşet yada kabı akvaryuma 20 dk bırakıp su ısısını eşitlemek balık üzerinde stresi kaldıracak ve alışmasını sağlayacaktır.

Akvaryuma balık ekledikten sonra sıra geldi balıkları beslemeye. Balıkların beslenmesine dikkat etmek gerekir. Çünkü her balığın diyeti farklıdır. Otçul beslenmesi gereken bir balığa etçil yem yada etçil beslenmesi gereken bir balığa otçul yem verirseniz balıklarınız düzgün büyümez, üremez ve hastalanıp hayatlarını kaybedebilirler. Tabi burada verdiğiniz öğün sayısı ve yem miktarıda önemlidir. Kişisel tercihim balıklar yavru değil ise sabah akşam olacak şekilde balıkların 2 dakika içinde tüketebileceği miktarda yem verilmesinden yana. Yavrulara günde 3 öğün verilebilir. Fazla yem vermek balıkları kabız edebilir. Ayrıca akvaryumun su değerleride çabuk etkilenir ve çabuk kirlenmesine yol açar. Unutmamak gerekir ki balıklar uzun süre aç kalmadıkları sürece ölmezler. Ama çok beslenir iseler kolayca hayatlarını kaybedebilirler. Balıklara tek yönlü besleme yapmak yerine  dört veya beş çeşit farklı yem ile beslemek daha kaliteli ve sağlıklı bir akvaryuma sahip olmanızı sağlar.

Bütün bu yazdıklarımdan sonra son olarak akvaryumun temizlenmesine değinmek istiyorum. Akvaryumun temizlenmesinde yapılan en büyük yanlış bütün akvaryum suyunu boşaltıp yeni su eklemektir. Bu şekilde yapılan değişimler hem balıklar üzerinde stres yaratır hem de oluşturduğunuz bakteri kültürünün yok olmasına sebep olur. Akvaryumu temizler iken sadece %20 su değişimi yapmak gerekmektedir. Eğer akvaryumunuz 100 lt ise 20 lt su çekip eklemeniz gerekir. Ayrıca bunu aynı ısıda ve 1 gün beklemiş su ile yapmak yararlı olacaktır. Çünkü direk çeşmeden eklediğiniz sudaki klor miktarı balıklarınızı öldürebilir. Su değişimleri her hafta düzenli yapılmalıdır. Aksi halde akvaryum suyunun çabuk kirlenmesi ve su değerlerinin bozulmasına sebep olur. Su değişimi ile birlikte filtre temizliği de yapılmalıdır. Yoksa filtrede  biriken tortu ve balık dışkıları filtrasyonu bozup suyu bozacaktır.

Bu yazdıklarımın eşliğinde kurulan akvaryumlar daha kaliteli ve sağlıklı balık beslememizi sağlayacaktır. Balıklarında bir canı olduğunu, onların bir dekor ve süs eşyası olmadığını unutmayalım. Sağlıklı ve mutlu balıklar beslemeniz dileği ile yazımı sonlandırıyorum. Saygılar.

VETERİNER HEKİM

 SEÇKİN AYAN

4 YORUMLAR

    • Ahmet bey öncelikle yazımda nerde böyle bir ibare merak ediyorum. Yanlış bilgilendirme demişsiniz fakat bunu bir veteriner hekime ve 15 yıllık akvaryum tecrübesi olan kişiye söylemişsiniz. Eleştiri yapılır ama yapıcı olmak kaydı ile. Bakteri kültürü oluşması için bir hafta boşta çalıştırmamız gerektiğini yazdım. Eğer siz bakteri kültürü içeren bir ürünü koymak gerektiğini söylüyorsanız ben her şeyin doğal oluşmasından yanayım.
      Yazıya sizin katmak istediğiniz şeyler var ise daha yapıcı olmak kaydı ile yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here