Ana Sayfa Akvaryum Balıkları AKVARYUMDA ANTİBİYOTİK VE İLAÇ KULLANIMINDA YAPILAN YANLIŞLAR

AKVARYUMDA ANTİBİYOTİK VE İLAÇ KULLANIMINDA YAPILAN YANLIŞLAR

205
0
Paylaş

Akvaryum hobisi herkes için çok zevkli ve kolay ulaşılabilir bir hobidir. Günümüzde bir çok evde çocuklara hayvan sevgisini aşılamak adına ilk akla gelen akvaryum ve balıklardır. Fakat bu hobide bir çok bilinçsiz uygulama vardır. Bunlardan bir tanesi de akvaryumda bilinçsiz ilaç ve antibiyotik kullanımıdır. Sosyal medya ve internetteki akvaryum ve balık sitelerinde işin ehli olmayan kişilerin yaptığı yönlendirmeler bu hobiyi daha da kötü yöne itmektedir.

Bu yönde yapılan yanlışlardan birisi akvaryumda biyolojik dengeyi bozacak ilaçları kullanmaktır. Sektördeki ticari kaygılar insanları yanlış yönlendirmektedir. Kendimizden örnek verecek olursak hasta olmadan ilaç içmememiz gerekir ve içmeyiz. Hasta olmamak adına iyi beslenmeye çalışırız. Takviye olarak çeşitli vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemimizi destekleriz. Akvaryum ortamı da böyledir. Balık eğer hasta değil ise ilaç kullanmaktan kaçınmamız gerekir. Unutmamamız gerekir ki doğal ortamlarında ilaç yoktur. Özellikle bu hataların en önemlisi bilinçsiz metilen mavisi kullanmaktır.

Her hastalığa metilen mavisi önerilmektedir. Metilen mavisi aslında bir dezenfektandır. Akvaryumda kullanıldığında ise bir çok mikroorganizmayı öldürür. Bu mikroorganizmalar içinde akvaryuma  yararlı olan mikroorganizmalarda vardır. Bunların ölmesi akvaryumdaki biyolojik dengeyi bozar. Akvaryumdaki biyolojik denge balıkların sağlığı açısından çok önemlidir. Eğer bu denge bozulur ise su değerleri değişeceğinden balıklar üzerine olumsuz etki yapar. Bağışıklık sistemleri çöker ve kolay hasta olurlar. Yanlış bir tavsiye ile daha kötü bir duruma yol açabiliriz.

Yapılan diğer yanlışlardan bir tanesi de balıkları beslediğiniz akvaryumda yapılan ilaç tedavileridir. Ana akvaryumda yapılan tedaviler bütün su değerlerini bozacağı için önerilmez. Dolayısıyla her zaman daha ufak bir karantina tankımız olması gerekir. Balıklarımızda bir hastalık şekillenmiş ise ana tanktan balıkları alıp, karantina tankına taşıyıp, tedaviye orda başlamamız gerekir. Karantina tankımızda da bir iç filtre ve ısıtıcımızın olması gerekir. Bu tankta yapılan tedaviler günlük yapılır ve ilaç doz aşımı olmaması açısından her gün %20 ile %40 arasında su değişimi ve bol oksijen verilmesini gerektirir.

Bir diğer yanlış yapılan uygulamaya değinecek olursak balıklarda oluşan hastalığın ne olduğunu anlamadan antibiyotik kullanmaktır. Hastalığa uygun antibiyotik seçmez isek hastalık daha da kötüye gidebilir. Bunun içinde genel olarak uzman kişilere danışılmalıdır. Yoğun bir iç parazit enfestasyonu yaşayan balığa, sadece antibiyotik vermek hastalığın iyileşmesini sağlamaz. Metrinidazol gibi antibiyotik olan ayrıca antiprotozoal etki de gösterebilen ilaçlar kullanmak gerekir.

Akvaryumda fazla ve gereksiz ilaç kullanımının önüne geçmek istiyor isek, balık için uygun ortamı yaratmamız gerekir. Bunu da beslediğiniz balığa uygun akvaryum ölçüleri, uygun kum, işini düzgün yapan bir filtre, ısıtıcı, çeşitli ve kaliteli yemler ile oluşturabiliriz. Hasta olduğunda tedavi etmek yerine, uygun şartları sağlayıp koruyucu olmak bize fayda sağlar. Sağlıklı balıklar dilerim.

Veteriner Hekim

Seçkin AYAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here