Ana Sayfa Hastalıklar Antibiyotikle Ölüyoruz

Antibiyotikle Ölüyoruz

545
0
Paylaş

Antibiyotik sadece bakterilerin oluşturduğu hastalıklarda etkili olan ilaçlara denir.Ancak hastalığı sadece bakteriler değil virüs , mantar , parazitlerde yapmaktadır.Bakterilerin yapmadığı hastalıklarda antibiyotik kullanımı veya bakterilerin yaptığı hastalıklarda yanlış veya gereksiz antibiyotik kullanılması Antibiyotik direnci dediğimiz çağımızın uluslararası sorununu ortaya çıkarmaktadır. Peki nedir bu antibiyotik direnci ? Antibiyotik direnci , bir A bakterisini öldüremeyecek antibiyotiği vücuda alarak bakterinin antibiyotiği tanımasına ve antibiyotiğe karşı direnç geliştirmesine denir.Bu sadece yanlış antibiyotik kullanımıyla değil yetersiz doz ve yanlış ilaç etkileşimleriyle de ortaya çıkmaktadır. Bu konu ne kadar önlem alınırsa alınsın halen önemi anlaşılamamış ve farkındalık oluşturulamamış ölümcül bir konudur. Düzenli kayıtlarla alınan bilgilere göre her yıl AB ülkelerinde 25.000 ABD de ise 23.000 insan antibiyotik direnciyle ölmektedir.Yine ileriye dönük yapılan araştırmalara göre 2050 yılına kadar 10 milyon insan antibiyotik direnci sebebiyle ölebileceği kayıtlara geçmiştir.Peki  bu konuda neler yapabiliriz ?

  •  Antibiyotik direnci dünyanın sorunu olduğu için dünya olarak tek sağlık çatısı altında toplanıp uzmanlarla çözüm hedefleri oluşturulup sıkı kontroller yapılmalı
  • Gereksiz antibiyotik kullanmamalıyız! Maalesef ki Avrupa da en çok antibiyotik kullanımı Türkiye’de, ülkemizde ise Şanlıurfa birinci sırada yer almaktadır. Hayvanlar da ise insanlara bakarak 2 katı fazla antibiyotik kullanılmaktadır. Ülkemiz de biz veteriner hekimleri başta olmak üzere beşeri hekimler ve diş hekimlerine çok iş düşmektedir. 2015 mart itibariyle 1992 veteriner ilacının 905 tanesi antibiyotik ilaçtır. Veteriner hekimleri reçetesiz ilaç vermeyi ve hatta muayene etmeden ilaç reçete etmeyi kendilerine yasak haline getirmeli. Muayenede ise yapabiliyorsa antibiyogram ile en uygun antibiyotiği verip denetlemeli yapamıyorsa zorunlu kalmadıkça antibiyotik vermemeli. Hayvanların direnç kazanması demek yediğimiz et süt hatta gübrelerinden tarımsal ürünler ile bizim direnç kazanmamız demek.Beşeri hekimler ve diş hekimleri ise hasta talepleri doğrultusunda reçete yazmamalı zorunlu kalmadıkça antibiyotik yazmamalı.Eczaneler daha sıkı denetlenerek kesinlikle reçetesiz ilaç çıkışı önlenmeli.Burada en fazla görev sahibi vatandaştır. Hekime antibiyotik yazması hususunda talepte bulunmamalı , evde boş yere antibiyotik bulundurup ateşi yükselince hemen antibiyotiğe başvurmamalı.Bu kış günlerin de antibiyotikle kendimizi zehirlemek yerine bitkisel tedaviyi denemeliyiz
  • Yeni araştırma merkezleri kurulup yeni antibiyotik araştırmaları yapılmalı , daha hızlı teşhis yolları ve ekipmanı araştırılmalı.
  • Dünya sağlık örgütünün aldığı karara göre 18 kasım antibiyotik farkındalık günü iken içinde bulunduğu haftayı antibiyotik farkındalık haftası olarak değiştirip bu güncel sorunu gözler önüne sermiştir.Bizde bireyler ve toplum olarak bu tehlikenin farkında olup olmayanları uyarmalıyız.Kamu spotu oluşturulmalı konunun ehemmiyeti sosyal mecralar da sıklıkla dile getirilmeli Canlıları birer bakteri fabrikası olarak düşünürsek normalde sürekli bakteri saçabilir ve bu bakteriler bazılarımızda hastalık yapabilir ve uygun bir antibiyotikle bakteri etkisiz hale gelir. Ancak bir canlıda bulunan dirençli bakteri bir çok kişiye bulaşıp antibiyotikle tedaviyi en asgariye indirmektedir.Bu konuda sadece kendimizi değil bütün dünyayı düşünmek zorundayız.

Bu yazıyı yazmamda çok büyük katkıları olan mesleğimizin duayenlerinden Prof. Dr. Ender YARSAN hocama yolumuza ışık olduğu için taktir ve teşekkürü bir borç bilirim.

Vet.Hek. Bayram Ali Çivlik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here