Ana Sayfa Genel At Gribi (Flu Virüsü)

At Gribi (Flu Virüsü)

166
0
Paylaş

Bazen at gribi, dünyadaki en yaygın bulaşıcı viral at hastalıklardan biridir. Türkiye’de, çoğunlukla 2 ila 3 yaşlarındaki genç atlarda görülmekte ve yarış pistlerinde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Atın solunum sistemini hedef alan influenza virüsü, hayvanın solunum yolunu çok kısa bir sürede etkiler ve enfeksiyondan sadece bir ila üç gün sonra inkübe edilir. Hastalık seyri Çok Hızlıdır İnkübasyon süresi 1-3 gün arasındadır.

Belirtiler

Atlarda influenza virusu atlarda anormal derecede yüksek vücut ısısı ve burun akıntısı görülür , bu akıntı da genellikle renk açısından berraktır. Bağışıklık sistemleri tehlikeye girdiğinden pnömoni yani solunum problemine yol açar bu durumdaki atlar için sık görülen bir sekonder enfeksiyon olarak görülür. Bu ikincil enfeksiyon, taylarda ölümcül olabilir. Şiddetli influenza vakalarında atlarda, kalp ve karaciğer komplikasyonları gelişebilir. Diğer klinik bulgular şunları içerir:

 

 • Kuru derin öksürük
 • anoreksi (iştahsızlık)
 • Depresyon
 • Bazen kas ağrısı, hareket etmekte isteksizlik
 • Bazen büyümüş lenf nodülleri

  Nedenler

   

  Atlarda influenza virüsünün çeşitli suşları veya alt türleri vardır, ancak atları etkileyen en yaygın grip virüslerinden biri Tip A grip’dir. Bazı atların virüs taşıyıcıları olmasına rağmen, herhangi bir belirti göstermeyen ve sağlıklı görünen atlarda grip virüsü havada solunum yoluyla yayılır.  Virüs, bu hücrelerin içinde çoğalırlar üst solunum yolundana hızlı bir şekilde etki eder . ve hastalığın seyrini değiştirir.

   

  Teşhis

   

  At gribinin belirtileri genellikle en azından varsayımsal bir teşhis oluşturmak için yeterlidir, ancak influenza belirtileri diğer solunum yolu viral enfeksiyonlarına benzerdir.

  Tedavi

Virüsün kendisini öldürmek için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmadığından, bu virüsün yönetimi destekleyici bakım ve semptomatik tedavi hijyen ve konfor ile çözülür. Dinlenme ve dinlendirmek son derece önemlidir; hasar gören dokuların hastalıktan tamamen iyileşmesine izin vermek için en az altı hafta önerilir. İnfluenza bulaştırılmış atların temiz ve iyi havalandırılan alanlarda istifade edilmesi de önemlidir. Ahırlarda bulunan tozun atların acı çekmesini veya atların gripden kurtulmasını etkileyebileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

 

At gribe bağlı sekonder bir enfeksiyona yakalanırsa, veteriner hekimin hayvanın solunum yolundaki mukozayı daha az yapışkan hale getirmesi , sıvılaştırması ve kolayca atılmasına izin vermesi için emprenye eden antibiyotikler ve diğer ilaç türleri vardır . Tedavi’yi Veteriner Hekim belirler.

 

Yaşam ve Yönetim

 

Aşırı durumlar haricinde, gribten sonraki hayat at için normale dönmelidir. Aksi halde, hızlı bir şekilde iyileşebilmesi için iyi havalandırılmış bir alan ve dinlendirici bir ortam sağlayın.

 

Önleme

 

At gribinin tamamen patlayan bir salgın haline gelmesini engelleyen tek şey atların bir influenza aşısı yapılması gerekir. Yarış atları veya gösteri atlarının ve yüksek risk altında olan atların, yılda birden çok kez aşılanması gerekir.Koruyucu hekimlik için Veteriner Hekimleriniz ile görüşün Çünkü aşı tarihleri ve planlama bölgeden bölgeye risk durumuna göre değişmektedir.

 

Veteriner Hekim

Sencer KAHRAMAN

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here