Ana Sayfa Genel Avrupa’da Zehirli Yumurta Alarmı

Avrupa’da Zehirli Yumurta Alarmı

59
0
Paylaş

Toksik Korkular Üzerine Milyonlarca Yumurta Avrupa Raflarından Çıkarıldı.

Almanya, Hollanda ve Belçika’da yapılan Yumurta taramalarda ve testlerde yüksek düzeyde böcek öldürücü fipronil gösterdiği için cezai soruşturma başlatıldı.

Almanya ve Hollanda’daki mağazalardan ve depodan milyonlarca yumurta çağrılıyor ve bazılarının insan tüketimi için gıda üretiminde yasaklanan toksik insektisit düzeylerinin yüksek olduğu keşfedildiğinde Belçika’da satış yasaklanıyor.

Yaklaşık 180 Hollandalı çiftlik geçici olarak kapatıldı ve yetkililer sorunun ölçeğini oluşturmaya çalıştıkları için bir ceza soruşturması başlatıldı.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Anna Kaisa Itkonen Brüksel’deki gazetecilere verdiği demeçte, “Yumurtalar engellendi. Kirlenmiş yumurtalar pazardan çekildi ve durumu geri alındı ​​ve durum kontrol altında. “

Tavuk pisliği, kan ve yumurta testleri, pire, bit ve kene’den kurtulmak için veterinerlik ürünlerinde ortak bir içerik olan insektisit fipronil düzeyini yüksek seviyede gösterdi; ancak insan tüketimindeki hayvanlar için kullanılan ürün satışı ve kullanımı yasaklandı..

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, oldukça toksik olan madde zamanla büyük miktarlarda alınması halinde karaciğer, tiroit bezleri ve böbreklere zarar verebilir.

Hollandalı Trouw gazetesi, şirketlerden birinin İngiltere, Fransa ve Polonya’da müşterileri olabileceğini önermişti, ancak şimdiye kadar bu ülkelerde kirlenmiş yumurtaların satıldığı yönünde bir öneri yok.

Hollanda’nın günlük gazetesi de Volkskrant, yasadışı karışımın Hollanda’daki çiftliklerde bir yıldan fazla süredir kullanılmakta olduğunu bildirdi. Hollanda gıda ve ürün güvenliği kurulu NVWA gazeteye, kontamine yumurtaların o periyotta müşterilere satılıp satılmadığının belli olmadığını söyledi. Bir sözcü, “Yumurtalar yenildiğinden, kontrol etmenin bir yolu yok” dedi.

Pazartesi günü, NVWA tüketicilere bir grup yumurta “tüketiminin ciddi bir halk sağlığı riski oluşturacağı kadar yüksek fipronil seviyesine” sahip oldukları konusunda uyarıda bulundu.En az 27 çiftlik yumurta bulunduğunu çocukların yememesi gerektiğini söylediler.

Skandalın kapsamı o zamandan beri arttı. NVWA sözcüsü, “Etkilenen çiftlik sayısını hala tahmin ediyoruz ve 600 numune analizi halen devam ediyor” dedi.

Perşembe günü, Hollanda’nın en büyük iki süpermarket grubu ve Alman süpermarket grubu REWE, raflarından yumurta çıkardığını açıkladı. Alman şirketten yapılan açıklamada, “Müşterilerimize şeffaflık kazandırmak istiyoruz” dedi.

Zaten Hollandalı yumurta satın almış olan Alman zincirinin müşterilerine onlara geri dönmeleri ve geri ödenebilecekleri söylendi. Lidl ve Aldi, bazı Hollandalı yumurtaları raflarından kaldırdı.

Almanya sınırında yaklaşık bir milyon yumurta bu hafta Hollanda ile olan sınırdan geri çağrıldı.

Alman tarım bakanı Christian Schmidt, böcek öldürücünün tespit edildiği Alman devletlerindeki muadilleriyle “kriz telekonferansı” düzenledi.

Fipronil anti-paraziter ajanı kullandığına inanılan şirketlerden 2.9 milyon yumurtanın, çoğu ambalaj istasyonunda kalmasına rağmen, ihracat durdurulduğu 22 Temmuz’dan önce Almanya’ya teslim edildiği bildirildi.

Belçika medyası, tavuk ve tavşan çiftçilerini temsil eden Flaman örgütüne dayanarak, birkaç düzine Belçikalı üreticinin, devam eden teftişlar nedeniyle ürünlerini bloke ettiklerini söyledi.

Hollanda kümes hayvanları üreticileri birliği başkanı Hennie de Haan aşırı tepkiye karşı uyarıda bulundu. “Diğer perakendeciler REWE örneğini takip ederse, o zaman felaket göz ardı edilemez” dedi. “Bu geçici olsa bile, hala yetişmek mümkün, ancak daha uzun sürerse tüccarlar dahil olmak üzere tüm Hollanda sektörü iflas ediyor. Yılda 4.5 milyar yumurta için bir pazar bulamazsınız. “

Hollanda, yılda 11 milyar yumurta üreten yaklaşık 1000 tavşan fabrika çiftliğine ev sahipliği yapıyor ve bunların yarısından fazlası başta Almanya olmak üzere ihraç edilmektedir.

Hollanda gıda ve ürün güvenliği kurulu, skandalın ele alınışından dolayı eleştirildi. İlk yetkililer, bazı yumurta yığınları hakkında bir uyarı yayımlamadan önce insan sağlığına hiçbir tehlike olmadığını söyledi. Müdür Yardımcısı daha sonra tüketicilerin yasaklanmış bir pestisit testleri tamamlanıncaya kadar yumurtadan tamamen kaçınması gerektiğini söyledi.

Kurul, kirletilmiş pestisit kullanan 180 çiftlikten yumurta testlerini haftanın sonuna kadar tamamlamayı umuyor.

Kaynak The Guardian News

Paylaş
Önceki İçerikAtlar
Sonraki İçerikHAYVAN HAKLARI BİLDİRGESİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here