Ana Sayfa Tavukculuk BABANNEMİN ATLETİK TAVUKLARI – MODERN ÇİFTLİKLERİN OBEZ TAVUKLARI

BABANNEMİN ATLETİK TAVUKLARI – MODERN ÇİFTLİKLERİN OBEZ TAVUKLARI

147
0
Paylaş

“Tavuklar değişti, eskiden 2 saat peşinde koşardık yakalamak için, şimdi yerlerinden kımıldayamıyorlar “obez” oldukları için. Civcivler 45 günde nasıl büyüyor? soruları özellikle sosyal medyada sürekli sorulmakta ve insanlar artık tavuk yemeye korkmaktadır. Tavuklar obez, insanlarda obez oldu mantığı benimsenmekte.

Bu öngörüş yanlıştır. Genetik seleksiyon ve besleme ile tavukların büyüme oranı yıllar içersinde artmıştır. Hormon takviyesi birçok neden dolayısıyla yasal değildir. Kaldı ki yasal olsa bile hormon kullanımı halinde tavuğun maliyeti daha da artacaktır.

Genetik olarak seleksiyona uğrayan kanatlı türü, hiçbir genetik seleksiyona tabi tutulmayan kanatlı türünden yaklaşık beş kat daha büyüktür.

 

Mississippi State Üniversitesi’nden Dr. Wei Zhai ve Jessica Wells yaptığı bir çalışmayı paylaşmak istiyorum;

 

Bu görüntüdeki tavuklar, tamamen aynı şekilde yetiştirilmiştir ve aynı yaşta fotoğraflanmıştır

Babaannemin Tavukları

Yürütülen çalışma için, 3 farklı tür civciv yetiştirildi.

Birinci tür 1957 yılında, ikinci tür 1978 yılında, üçüncü tür ise 2005 yıllında oldukça yaygındı.

Tavuklar tamamen aynı şekilde beslenmiş, hiçbir şekilde hormon kullanılmamış. Yalnızca tavukların genleri farklı, geri kalan her şey aynıydı.

2005 yılında yaygın olan tavuk türü, 1957 yılında yaygın olan tavuk türünden dört kat daha fazla büyümüş.

Eğer hormon kullanımı tavukların büyük olmasına neden oluyorsa, yetiştirilen üç tavuk da aynı boyutta olmalıydı çünkü hiçbirinde hormon kullanılmamıştı.

“Sonuç olarak, günümüzde tavukların geçmişe oranla daha büyük olmasının sebebi tamamen genler ile ilgili. Tavukları yetiştirme sürecinin, tavukların boyutuyla hiçbir ilgisi yok.”

Bu incelemede de görüldüğü gibi, günümüzde tavuk yemekte herhangi bir sakınca yoktur. Günümüz tavukları, en az geçmişteki tavuklar kadar sağlıklı.

Sırf diğerlerinden daha büyük diye bir havucu yememezlik yapıyor musunuz?

 

Çiftlikten sofraya güvenli hayvansal gıda üretim – tüketim sisteminde Veteriner hekimler her aşamasında sizler için çalışmaktadır.

Hekimler heryerde

 

Oğuz Kağan YALMAN                                                  Veteriner Hekim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here