Ana Sayfa Akvaryum Balıkları BETTA SPLENDENS BALIĞI BAKIMI, BESLENMESİ VE BU BALIK HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

BETTA SPLENDENS BALIĞI BAKIMI, BESLENMESİ VE BU BALIK HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

299
0
Paylaş

Betta splendens balığı

Diğer bir çok balığın aksine çok gösterişli ve farklı bir balıktır. Kökeni Tayland olup, doğal alanları harika güzelliğe sahiptir. Fakat ne yazık ki bu balıklar, sadece dayanıklılıkları yüzünden kadeh şeklindeki bardaklarda ve hatta plastik pet bardakların içinde bakılıp, beslenip ve satılmaktadır. Doğal alanlarında çok hareketli balıklar olup avcı balıklardır.

Betta splendes balığının bir kaç varyetesi vardır. Özellikle kuyruk çeşidine bakılıp adlandırılır. Halfmoon (aykuruk), crowntail (taç kuyruk), doubel tail (iki kuyruk) ve vail tail (düz kuyruk). 2005 senesinde bu hobiye bu balık sayesinde başladığımda ülkemizde sadece veil tail bulunmakta idi. Fakat şu anda bütün kuyruk çeşitleri kolaylıkla bulunabilmektedir. Hepsinin kendine özgü bir gösterişi vardır. Fakat şahsi görüşüm en gösterişlisi halfmoon bettadır. Tabi şunu unutmamak gerekir ki gösteriş sahibi olan erkeklerdir. Dişiler erkeklere göre daha gösterişsiz balıklardır.

Betta splendesin bir özelliği de labirentli olmasıdır. Yani sudaki oksijeni kullanabildikleri gibi, sudaki oksijen azaldığında havadaki oksijeni labirent adını verdiğimiz organları ile kullanabilirler. İşte bu yüzden bardaklarda ve fanuslarda satılmaktadırlar. Hatta Tayland’tan geldikleri poşetler çok ufak olup sadece çok az bir suyun içinde gönderilmektedirler. Bu su o kadar azdır ki sadece bedenlerini ıslatıyor desek yalan söylemiş olmayız.

Sağlıklı bir betta splendens bakmak için ona uygun akvaryumu oluşturmamız gerekir. Ufak bir bardakta yada bir fanusta bakılan betta mutlu olmayacaktır. Zaten beslediğinizde göreceksiniz sürekli aynı yerde sabit durur. Fakat 5 ile 10 lt arası hacime sahip bir akvaryumda bettanın daha canlı durduğunu ve sürekli yüzdüğünü görebilirsiniz. Akvaryumda mutlaka bir ısıtıcı ve fazla akıntısı olmayan bir filtre olması gerekir. Doğal ortamlarında durgun sularda yaşarlar. Bunun için bir pipo filtre yada şelale filtre daha uygun olacaktır.

Betta splendens beslenme biçimi olarak etçil bir balıktır. Yani diyetlerinden protein içeren yemler olmalıdır. Ayrıca haftada bir veya iki kere canlı yem verilmesi gerekir. Su piresi, kan kurdu ve artemia bunlara örnek verilebilir. Çok çabuk kabız olabildikleri için fazla yemlemeden kaçınılmalı ve hafta bir gün aç bırakmak yerine otçul içeriği fazla olan pul yemlerden verilmelidir.

Betta balıklarının erkekleri bölgecidir ve o yüzden akvaryumda tek bakılmaları gerekir. Hatta bir erkek balığa ayna gösterdiğinizde kendine bile kabarır.  Birden fazla dişi bir akvaryumda yaşayabilir fakat akvaryum çok büyük ve bitkili değil ise erkekler bir arada yaşayamazlar. İkisinden birisi ciddi zarar görene kadar dövüşeceklerdir. Hatta dişi ve erkek balık üreme zamanları dışında bir araya konulmamalıdır. Betta balıklarının üremesi de gerçekten izlemeye değerdir. Fakat gerekli koşulları sağlamaz iseniz bu hüsran ile sonuçlanacaktır. Üretim yapmak isteyen kişinin ilk yapması gereken şey balıkları iyi besleyip forma sokmaktır. İkisini de ayrı ayrı akvaryumlarda birbirlerini görmeyecek şekilde beslemek gerekir. Eğer birbirlerini görürler ise kur yapacakları için enerji kaybedip forma girmeyeceklerdir. İkiside forma girdiğinde birbirlerini görecek şekilde yan yana koymamız gerekir. Peki forma girdiklerini nasıl anlarız? Erkek balık köpükten bir yuva yapar ve dişiyi yuvaya doğru götürmeye çalışıp kur yapar. Dişi ise yumurta toplar ve karnının altında beyaz bir tüpçük belirir.  Bu iki şart sağlandığında balıklar birbirlerine iki gün gösterilir ve üçüncü gün dişi erkeğin olduğu tarafa konulur. Burada önemli olan bir noktada ısının 28 derecede olması ve akvaryuma dalga oluşturmayacak şekilde hava verilmesidir. Eğer akıntı fazla olur ise köpük yuva bozulacaktır. Bütün koşullar sağlandığında seyrine doyum olmayan bir çiftleşme gerçekleşir. Erkek balık dişiyi sarıp sıkar ve yumurta dökmesini sağlar. Dişiden dökülen yumurtaları toplayıp köpükten yuvaya yerleştirir. Dişi bu sırada baygın olarak akvaryumun üst kısmında durur. Çiftleşme bittiğinde dişi akvaryumdan ayrılır ve erkek yumurtalara serbest yüzüşe geçinceye kadar bakar. Yavrular serbest yüzüşe geçtiğinde erkek balıkta akvaryumdan ayrılır. Yoksa erkek balık yavruları yiyebilir.

Yavruların bakımı da oldukça zordur. Yavrulara infusoria kültürü hazırlanmalıdır. İnfusoria kültürünün nasıl elde edildiği ile ilgili bir çok yazı mevcuttur internette. İlk bir kaç gün infusoria kültürü verildikten sonra artemia verilmelidir. Artemia protein değeri yüksek ve besleyicidir. Daha sonra balıklara protein içeriği yüksek olan yavru yemlerinden verilebilir.

Resimlerde ve videoda görülen balıklar kendi beslediğim balıklar olup üreme şartlarını sağlamaya çalıştığım balıklardır.

Betta splendens çok güzel bir balık olup ülkemizde hak ettiği değeri bulamayan bir balıktır. Hak ettiği değeri bulmaları ümidi ile yazımı sonlandırıyorum.

 

Veteriner Hekim

Seçkin Ayan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here