Ana Sayfa Sığır Yetiştiriciliği Buzağı Kulübelerinin Önemi

Buzağı Kulübelerinin Önemi

356
0
Paylaş

 

 Buzağı bakım ve beslemesinde iki amacımız vardır.

  • Buzağının hayatta kalmasının sağlamak,
  • Buzağı işkembesinin iyi ve hızlı gelişmesini sağlamaktır

Bu iki amaç doğrultusunda buzağımızın uzun bir zaman geçireceği buzağı kulübeleri buzağı bakım ve beslenmesinde büyük önem arz etmemektedir. Bu amaçla kolay uygulanabilir bir kaç konuya değinmek istiyorum. Aynı ortamda duran buzağıların birbirine hastalık bulaştırma ihtimali olduğu için buzağılarımız doğduktan sonra mümkün olduğu kadar en kısa sürede buzağı için önceden hazırlanmış tekli bölmelere almalıyız. Bu hazırlık ise, daha önce başka buzağı tarafından kullanılmış kulübenin altlığı yenilenmeli ve kulübede buzağının ağzıyla temas edeceği yerle güçlü dezenfektanlarla temizlenmeli.

Tekli kulübelerde buzağılarımız bireysel olarak gözlemleyip değerlendirmeye alabiliriz. Tekli kulübelerin kullanım amaçlarından biriside buzağının yediği yem miktarı ve içtiği süt miktarını daha kolay olarak tespit edebilmektir. Bu sayede herhangi bir olumsuzluğu önceden fark edip gerekli önlemleri almanızı ve diğer buzağıların sağlığının korunmasını sağlayabiliriz. Tekli kulübelerde buzağılarımıza kullanacağımız en uygun altlık olarak kuru toprak önerilmektedir. Kuru toprak gerek dezenfeksiyonun kolay yapılabilmesi, gerek tekrar kullanılabilme özelliğinden, gerekse atık maddelerin emilimi açısından çok daha sağlıklıdır. Yeni doğmuş buzağıların henüz işkembesi gelişmediği için altlık olarak saman kullandığımız durumlarda buzağının samanı yemesi durumunda saman işkembenin gelişimine olumsuz etkisi olacaktır. Bu bizim buzağı yetiştirmekte ikinci amacımız olan işkembenin hızlı gelişimini olumsuz etkileyecektir. Doğumdan sonra buzağımızın önünde sadece su-buzağı başlangıç yemi – süt ve süte katılan vitamin mineralleri olmalı. Saman yonca silaj ve benzeri yem maddelerini yeni doğmuş buzağıların önüne iki aya kadar koyulması tavsiye edilmez.

Tekli kulübelerde dikkat edilecek bir diğer konu buzağınız kulübesine rahat bir şekilde girip çıkabilmelidir. Giriş çıkışlar cereyan yapmayacak tasarımda ne kadar rahat olursa buzağı konforu o kadar yüksek olacaktır. Kış ayları soğuk geçen bölgelerde kulübelerde aynı zamanda ısı izolasyonu mutlaka olmalı.

Buzağı kulübelerinde dikkat etmemiz gereken konulardan biriside buzağı kulübesinin yeterli oksijenizasyonun sağlanabilmesidir. Buzağı kulübelerinin yönü güneye bakması buzağımızın güneş ışığından yeteri kadar yararlanmasını sağlar.Zemini tahtadan inşa ettiğimiz buzağı kulübelerinde özellikle mantar enfeksiyonlarının görülmesi kuvvetle muhtemeldir. Eğer kulübe inşa etmeyi düşünüyorsanız su absorbe etmeyen maddeleri tercih ediniz.

Veteriner Hekim Muzaffer ÇİVLİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here