Ana Sayfa Genel BUZAĞILARIMIZ ÖLMESİN !!!

BUZAĞILARIMIZ ÖLMESİN !!!

3493
1
Paylaş

Ülkemizde buzağı kayıpları ciddi oranlara ulaştığı bu dönemde konu hakkında yetiştiricilerimizi bilgilendirmenin doğru olacağını düşündük. Ülkemizde profesyonel olarak yönetilen çiftliklerde bile buzağı kayıpları istenilen yüzdelerde olmadığı için doğum sonrası buzağı kayıplarını minimize edecek konuları maddeler halinde aşağıda yazılmıştır.

1-Buzağı doğar doğmaz doğum kanalında yutmuş olabileceği suları akciğere kaçmaması için aspire edilebilir.(aspirasyon pompası ile) Bu işlemi yaparken buzağıyı baş aşağı asmak ve dakikalarca asılı olarak kalması diyaframın akciğere yapacağı basınçtan dolayı ventilasyonu (soluk alıp verme) azaltacaktır ve buzağı için daha kötü sonuçlar doğuracaktır.

2-Buzağının göbek kordonunun dezenfeksiyonu mutlaka yapılmalı ve klips takılmalı.

3-Buzağını yaşamsal fonksiyonları kontrol edilmeli.(soluk alıp vermesi ve kalp atımları nasıl?  Ayaklar da kırık var mı?  Anüs var mı? Emme refleksi var mı? )

4-Buzağı hızlı bir şekilde temiz ve kuru bir ortama alınıp annesinin kurulaması sağlanmalı. Bu aşamada anne çok önemli çünkü buzağısını kurutan ineklerde laktasyonda (bir sağım dönemi) daha fazla süt verdikleri iddia edilmektedir.

5-Buzağı tartılıp canlı ağırlığı kayıt altına alınmalı.

6-Buzağısını kurutan anne ilk sağıma alınmalı ve ilk sağımda tüm meme bölmeleri tamamen boşaltılmalıdır. Bu ilk süte kolosturum ( ağız sütü) denir. Bu süt  buzağıyı hastalıklara karşı koruyacak, buzağının bağışıklık sistemini güçlendirecek ve gelişimine yardımcı maddeler içerir ve memede tam 30 günde oluşturulur.(Sağılan bu süt daha yoğun ve sarımsı renkte olabilir ama içerisinde kan pıhtıları içermemeli )

*** BİBERONLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HASSAS NOKTALAR

Biberonlar her öğünden ÖNCE VE SONRA temizce yıkanmalı. Haftalık olarak kalıntı kalmayacak şekilde dezenfektanlar ile temizlenmeli. Vereceğimiz süt miktarına göre biberon litresi belirlemeliyiz.

DİKKAT: Biberonların başlıklarını kesmek yırtmak KESİNLİKLE yanlıştır. EN DOĞRU olanı başlıkların bir çiviyle TEK DELİK olacak şekilde delinmesidir. Buzağı annesini içerken 1 dakikada içtiği süt miktarından fazlasını içmemeli biberondan süt içerken. Bu konuya özellikle dikkat ediniz çünkü sütü severek iştahla içen buzağılar sütü akciğerlerine kaçırabilir. Hayvanlarınızı Kendi ellerinizle hasta etmeyin.

6-Sağılan ağız sütü bekletilmeden buzağıya içirilmeli çünkü buzağı bu sütten ancak 24 saat yaralanabilir ve her geçen dakika daha az yararlanacaktır. İlk yarım saatte buzağı EN AZ canlı ağırlığının %10 kadar süt 37-39 derece sıcaklıkta içmelidir. Daha sonraki 12 saat içerisinde  buzağıya içebildiği kadar süt öğün öğün içirilmelidir.

***DOĞRU SÜT İÇİRME TEKNİĞİ

Ağız sütünü 37-39 santigrat derecede olmalı ve buzağımıza 45 derece açıyla içirilmelidir.

7-Buzağıya doğumundan sonra yarım saat içerinde bazı hastalıklara karışı koruyucu maddeler içeren anti serumlar yapılması bu hastalıklara karşı henüz koruması olmayan buzağıyı koruyacaktır.

8-Bu aşamadan sonra daha önce güçlü dezenfektanlarla temizlenmiş bireysel kulübeye almalıyız buzağımızı. Bireysel kulübenin önemi buzağımızı daha kolay takip edebilmek ve herhangi bir durumda gerekli müdahale için geç kalmamaktır. Bireysel kulübeler buzağının kolaylıkla hareket edebileceği kadar geniş ve altlık materyali kuru temiz olmalıdır.(Mümkünse toprak tercih edilmeli altlık kullanımında.) bireysel kulübenin yönü hakim rüzgar yönünün tersine ve güneş görecek şekilde konumlandırılmalı. Ayrıca bireysel kulübedeki buzağılar sosyalleşmek adına birbirlerini görebilmeli ancak temas etmemelidir.

9.Hasta olan buzağı diğer buzağılardan hemen uzaklaştırılmalı ve tamamen iyileşene kadar diğer buzağılar ile teması engellenmelidir.

10-Doğan her buzağı için aşı protokolleri oluşturulmalı ve zamanı gelince aşılar mutlaka yapılmalı.

 

11-Buzağının süt içtiği 60 günlük sürede buzağılar hakkında tutulması gereken kayıtlar:

A-Buzağının soy ağacı kayıtları

B-Günlük içtiği süt miktarları

C-Günlük vücut ısısı kayıtları.

12- Buzağılarımızı sütten kesim döneminde dikkat edeceğimiz hususlar ise,

Sütten kesimde esas olan buzağının sütten kesimden sonra yaşamını sağlıklı devam ettirebilmesini sağlayacak katı yemler tüketebilmesidir. Buzağılara fazla süt verilmesi ve uzun süre süt verilmesi işkembe gelişimini yavaşlatarak buzağıların sonraki yaşamlarında yem tüketim kapasitelerini ve verim düzeylerini sınırlayabilir.

Buzağımıza verdiğimiz sütü tedrici olarak yavaş yavaş azaltarak sütten kesmeliyiz.

 • Buzağılarımıza sütü en az 1 ay en fazla 60 gün veriyoruz
 • Buzağımız 20 günlük olduğu zaman içtiği süt miktarını 1 litre azaltıyoruz.
 • Buzağımız 30 günlük olduğu zaman içtiği süt miktarını 1 litre daha azaltıyoruz böylelikle buzağı başlangıç yemi tüketimini arttırıyoruz.
 • 45-50 günlerde süt miktarını iyice azaltıyoruz ve buzağımızı artık yem yemeye alıştırıyoruz.
 • Sütten kesildikten sonra 15 gün daha buzağılar tekli kulübelerde kalmalıdır. Burada amaç buzağılar emme refleksini 15 günde unuturlar birbirlerini emmelerinin önlenmesi amacıyla 15 gün daha bekletilir.

 

13-Buzağı kayıplarının en büyük nedeni olarak ishaller gösterilmektedir. İshallerin tedavisinde erken davranmak oldukça önemlidir. İshal görülüyorsa verilen süt miktarı azaltılır hatta şiddetli vakalarda süt hiç verilmez. İshalin kayboluşuna bağlı olarak 3-6 öğün sadece, su ile hazırlanmış elektrolit solüsyonlar günde canlı ağırlığının %10’unundan az olmayacak şekilde verilir ve bir veteriner hekimin muayene etmesi sağlanmalıdır.

İshal vakalarını azaltacak önlemlere dikkat etmek gerekmektedir.

 

 • Buzağıların gereğinden çok süt verilmesi,
 • Buzağılara soğuk süt verilmesi,
 • Buzağıların kirli kaplardan su ve süt içirilmesi,
 • Bozuk ve kirli buzağı başlangıç yeminin buzağılara verilmesi,
 • Hayvanların doğrudan rüzgara maruz kalması,
 • Altlıkların kirli olması ve altlık tüketimi,
 • Buzağı kulübesi dezenfeksiyonlarının yapılmaması.
 • Her türlü hijyene dikkat edilmeli ( Emzik, kova, bakıcı vs)

14- Buzağıların barındırıldığı yerler kalabalık olmamalıdır. Her buzağı için en az 2.2 m2 yer olmalıdır. Mümkünse tekli kulübelerde kalmalıdırlar.

15 Dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta ise buzağımız 60 günlüğe geldiği zaman 700-750 gr buzağı başlangıç yemi yiyor olmalıdır.

16- Buzağımız ilk günden itibaren kilo artışı sağlayacaktır bu artış oranında verdiğimiz süt miktarını azaltıp kesif yem miktarını arttırmayız unutmamalıyız ki buzağımızın işkembe gelişimini sağlayacak olan kesif yemdir süt değildir.

 

17- Yeni doğmuş buzağılarda işkembe gelişiminin bir an önce sağlanması hem ekonomik hem de performans bakımından son derece önemlidir. İşkembe gelişimi en süratli olarak enerji ve besin maddelerince zengin buzağı başlangıç yemlerinin kullanılmasıyla sağlanır. İşkembesi iyi gelişmiş bir buzağı tüketmiş olduğu yemlerden maksimum düzeyde yararlanır. Yeni doğmuş buzağılarda 0-2 aylık yaşlar arasında kullanılacak buzağı başlangıç yemleri yeterli düzeylerde yüksek kaliteli protein, enerji, vitamin ve mineraller içermelidir. Buzağı başlangıç yemleri buzağılara 4 günlük yaştan başlanılarak dilediği kadar yiyebileceği biçimde önlerine 2 ay süreyle konulmalıdır. Buzağı başlangıç yemlerinin kesinlikle pelet formda olmalıdır. Buzağı başlangıç yemini 5. günden itibaren buzağının önüne azar azar koymaya başlıyoruz ve yavaş yavaş arttırarak her gün yiyebileceği kadar taze yem koyuyoruz önüne.

 

Veteriner Hekim

Muzaffer ÇİVLİK

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here