Ana Sayfa Köpek Hastalıkları Distemper (Köpek Gençlik Hastalığı)

Distemper (Köpek Gençlik Hastalığı)

261
0
Paylaş
Köpeklerde Distemper
Hastalığın Etkeni
Hastalık etkeninin bilimsel adı Canine Distemper Virus‘tur. Tüm viral enfeksiyonlarda olduğu gibi hücrelerin içerisinde aktif hale gelerek  hastalık oluşturan bir etkeni antibiyotikler ile yok etmek mümkün olmadığından öncelikli olarak hastalıkla mücadele yolu aşılama olmalıdır. Antibiyotik tedavisi ise diğer bakteriyel enfeksiyonların önlenmesi için uygulanmaktadır. Canine Distemper Virusu çakal, kurt, tilki gibi vahşi hayvanlarda da hastalık oluşturabilmektedir.

Klinik Olarak Hastalığın 5 Şekli Vardır.
1-Göz Şekli
2-Broncho – pneümoni şekli (Akciğerle nefes borularının iltihabı şekli)
3-Gastro-intestinal şekli (Mide ve Bağırsakların İltihabı şekli.)
4-Deri Şekli
5-Sinirsel Şekil.
Hastalık yalnız bir formda görlmez.En az 2 veya daha çok formla birlikte seyreder.

1-Göz Şekli :
Gözden sulu,sümüklü ve çoğunlukla irinli ve balgamlı bir akıntı vardır.Göz kapaklarının içi kirli  kırmızıdır.İrinli ve balgamlı akıntı nedeniyle göz kapakları birbirine yapışabilir.Işıktan korkma dikkati çeker.
aEoLO7.jpg
2-Bronchopneumoni Şekli :
Önce irinle ve balgamlı bir burun akıntısı meydana gelir.İştah azalır,hayvan durgunlaşır,aksırık ve öksürük görülür.Sonrada   akciğer ve nefes borularında iltihaplanma tablosu görülür.
3-Gastrointestinal Şekli :
Genellikle bronchopneumotik şekilde birlikte seyrederler.Kusma,kanlı veya köpüklü ishal dikkati çeker.İştah azalır,hayvan düşkünleşir,susuzluk meydane gelir.Ateş bir önceki formdan daha düşüktür.
4-Deri Şekli :
Hayvanların tüysüz yerlerinde özellikle ayakların iç tarafları ve karında oluşan enfeksiyonhastalıklarda görülen deri üzerinddeki kızartı veya lekeler ve kabarcıklarla karakterizedir.Önceleri mercimek veya daha büyük yumurtalar kuruyup dökülerek yerinde kırmızı lekeler görülür.
X4B0Oj.jpg
5-Sinirsel Şekli:
Bu şekil yukarıdakilerden sonra veya direkt olarak ortaya çıkar.Belirli kas gruplarında tikler oluşur.Bu kronik kramplar en çok bacak,yanak ve dudak kaslarında görülür.Kramplar şakak kaslarında ve kulaklar arasındaki kaslarda görülürse hastalığın seyri iyi değildir.Köpüklü salya akıtılması çiğneme kaslarının kramplarından olur.Köpeğin dişleri biribirine çarpar,sürekli net sesle havlar,hatta saatlerce inler.Bazen sara benzeri nöbetler ile tüm vücut titrer.Meydana gelen tikler hayvan iyileşşe de tüm hayatı boyunca kalır.Yürümede dengezilik ve sonucunda felçler oluşur.

 

Bulaşma Yolları

Virusun genel olarak bulaşması hastalığı taşıyan hayvanların yaymış oldukları vücut sıvılarında bulunan etkenin genellikle solunum yolu ile alınmasıyla gerçekleşmektedir. Ancak hastalık etkeninin bulaşmış olduğu kap vb materyallerden de bulaşma gerçekleşebilmektedir. Soğuk hava şartları bulaşma için daha elverişlidir.
Korunma ve Aşı
Aşılamada yavru köpeklerin 16 haftalık yaşa ulaşmadan önce gençlik hastalığı aşılarının tamamlanmış olması gerekmektedir.
Aşılı annelerin yavruları ilk 16 hafta anne sütü ile korunmakta!
Köpek gençlik hastalığı solunum sistemi, sindirim sistemi ve merkezi sinir sisteminde ve çoğunlukla birden fazla sistemde hastalık oluşturur. Hastalığın etkilediği bölgelere bağlı olarak deri formu, sindirim formu, solunum formu, sinirsel form ve göz formu olmak üzere çeşitli formları vardır. Tüm formlar bir arada görülebileceği gibi hastalık birden fazla formda ortaya çıkmaktadır. Hastalık belirtileri arasında ishal, kusma, vücutta su kaybı, kilo kaybı, öksürük, burun akıntısı,  soluk almada güçlük, deride kötü koku, deride irinli iltihaplanmalar, sinirsel formun belirtisi olarak kaslarda tikler (bacak ve yüz kaslarında) ve hareketlerde koordinasyon bozuklukları, körlük, hafif yada tam felç gibi belirtiler farklı kombinasyonlarda görülebilir. Canlı çoğunlukla başka hastalık etkenlerine karşı da açık konuma geldiğinden hastalığın teşhisi daha da karmaşık bir hal alabilir.

– See more at: http://www.tvhtp.com/distemper#sthash.xRM6Pg4l.dpuf

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here