Ana Sayfa Genel Dünya Veteriner Hekimler Günü

Dünya Veteriner Hekimler Günü

392
1
Paylaş
29 NİSAN DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ

İnsanlık tarihinin isimsiz kahramanları onlar. Veteriner hekimler sadece hayvanları tedavi eden onları iyileştiren bir meslek gurubu değil hayvanlardan insanlara bulaşan zoonoz hastalıklarla mücadele eden, tükettiğimiz bir çok gıdanın da sofralarımıza sağlıklı şekilde gelmesinde birincil rol oynayan gizli kahramanlardır.


Kar kış demeden gece gündüz görev başında, kendi hayatlarını hiçe sayarak uykusuz şekilde yollarda yeter ki bir canlının hayatını kurtarmak için canla başla çalışan gerçek hayvan severlerdir.
Kimi zaman kendinin hayvan sever olduğunu iddia eden kişiler tarafından darp edilir, kimi zaman sadece parası olduğu için kendini herkesten üstün gören insanlar tarafından tartaklanır, kimi zaman tedavi etmeye çalıştığı canlı tarafından zarar görür, kimi zaman hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklarla kendisi hasta olur kimi zaman acil olarak yetişmesi gereken hastasına giderken trafik kazası sonucu canından olur kimi zaman darbelere karşı demokrasi şehidi olur. Olurda olur. zordur bu mesleği icra etmek.
Meslekler arasında en kutsal olanıdır aslında. Düşünün mesela çektiği rahatsızlığı dile getiremeyen bir canlının derdini anlayıp onu tedavi eden iyileştiren bir kişinin kutsallığını.
Gün boyu hayvanları iyileştirmek için ordan oraya koşturan bir veteriner hekim günün sonunda her normal insan gibi dinlenip uyumak ister ama gece 3 te çalan bir telefon ile bizim inel doğuruyor çabuk yetiş baytar bey denildiğinde sanki kendi çocuğunun doğumuna gidiyormuş gibi kalkıp hazırlanır ve yollara düşer. Yeter ki o hayvan sağlıklı şekilde doğsun ve yaşasın bütün yorgunluğu geçer o anda.
İşte böyle bir meslek dalıdır veteriner hekimlik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here