Ana Sayfa Genel EVCİL HAYVAN SAHİPLERİNİN KÂBUSU “DİSTEMPER” (KÖPEK GENÇLİK HASTALIĞI)

EVCİL HAYVAN SAHİPLERİNİN KÂBUSU “DİSTEMPER” (KÖPEK GENÇLİK HASTALIĞI)

255
0
Paylaş

Halk arasında gençlik hastalığı, diş çıkarma hastalığı v.b gibi isimler de verilen “distemper” virüs kaynaklı, büyük oranda ölümcül seyreden, bir çok farklı formda görülebilen hem veteriner hekimler ve hayvan sahipleri, hem de minik dostlarımız için zorlu bir sürece sebebiyet veren ciddi bir enfeksiyondur.

Aşılama ve çeşitli koruyucu hekimlik prosedürleri ile hastalığın önüne büyük oranda geçebilme şansı var iken, hayvan sahiplerinin bir bölümü koruyucu hekimlik uygulamalarına bir bedel harcamaktan imtina ettikleri için minik canlar bu korkunç hastalığa kolaylıkla yakalanabiliyorlar ve eziyetli bir hastalık sürecinden sonra da büyük oranda hayatlarını kaybediyorlar.

Biz Veteriner Hekimler her zaman haykırarak söylüyoruz, evcil hayvan sahiplenmenin, bir evlat dünyaya getirmekten hiçbir farkı yoktur. Hem maddi açıdan hem de manevi açıdan buna hazır değilseniz bu muhtaç canlıların günahlarına girmeyin. Bu vebal ağırdır, altından kalkamazsınız.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, hastalığın çeşitli formları mevcut. Kısa kısa bunlardan bahsetmekte de yarar görüyorum.

*Sindirim Sistemi Formu : Şiddetli ve ısrarcı bir kusma hali ile iştahsızlık ve ishal ön plana çıkar.

*Göz formu : Gözler kısıktır, çapaklanma ve yeşilimtırak-sarı bir akıntı mevcuttur.

*Akciğer formu : Kuru ve sert bir öksürük görülür, zamanla balgamlı bir hale dönüşür.

*Deri formu : Vücudun çeşitli bölgelerinde, akne tarzı oluşumlar göze çarpar, patiler de erozyona bağlı yaralanmalar oluşur.

*Sinir Sistemi Formu : Genellikle son safhalarda ortaya çıkan, çeşitli uzuvlarda titremeler, seyirmeler ve çırpınmalarla karakterize, felçlere ve sara krizlerine kadar varan, kontrolsüzce havlamalar ve inlemeler görülebilen eziyetli ve vicdanı rahatsız edici bir formdur.

Viral seyirli bir hastalık olduğundan radikal bir tedavisi olmamakla birlikte, günümüzde çeşitli metodlarla metabolizmayı ve organları desteklemek suretiyle tedavi başarısı geçmiş dönemlere nazaran artmıştır. Ancak ekonomik bir şekilde koruyucu hekimlik hizmetleri (aşılama v.b) ile korunmak mümkünken, hem minik dostumuza eziyet veren hem de kendimizi maddi manevi yıpratan ve sonuçta büyük oranda ölüm görülen ızdıraplı bir süreç yaşamayı hiçbirimiz istemeyiz öyle değil mi? Hayat yolunuza, minik bir dostla devam etmeye karar verdiğinizde, sahiplenir sahiplenmez mutlaka veteriner hekiminizden randevu alın ve düzenli aralıklarla meslektaşımızın verecek olduğu programa uyum sağlayarak, internet sitelerinden yalan yanlış bilgiler ile zarar görmeden doğrudan bu konunun profesyoneli ile muhatap olarak, patili dostunuzla hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edin. Tekrar görüşmek dileğiyle, selamlar, sevgiler…

Cemil ŞAHİN
Veteriner Hekim
Mikrobiyoloji Bilim Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here