Ana Sayfa Hayvancılık Gezen Tavuk, Sürünen Halk Sağlığı

Gezen Tavuk, Sürünen Halk Sağlığı

1093
0
Paylaş

 

Kulaga cok güzel geliyor; salma tavuk , gezen tavuk , özgür tavuk…

Hayvan refahının sıkça dile getirildiği su günlerde binlerce hayvanin kafeslere tikildigi ciftliklerden ( ! ) bahçelerde rahatca gezen dogal ortamlarını bulan tavuklara…

Son yillarda oldukca yaygınlaşan, genellikle köylerde ahırdan bozma veya çadırdan yapılan kumes modelleri; tavuklar icin hayal ettigimiz hayvan refahı kriterlerini pek karsilamiyor. Gida Tarim ve Hayvancilik Bakanligi tarafindan yayinlanan yonetmelikte yer alan kumes icinde metrekareye 8, kumes disinda uzeri kus teliyle kaplanmis metrekareye 11 tavuğun yer aldigi dezenfekte edilebilir malzemeden yapilan ciftlikleri bulmak cok zor. hemen hemen hicbirinde havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemi bulunmuyor. kis aylarında soğuktan yaz aylarında asiri sıcaklardan kaynaklı sağlık problemleri hem ölümlere hemde ciddi verim dusukluklerine sebebiyet veriyor. salma tavuk üreticileri tarafından yönetimsel hatalar gözardı edilip verim dusuklugunu gidermek amacıyla bilinçsiz bir sekilde antibiyotik ve katki maddeleri kullanıliyor.

Köylerde yer alan birçoğunun isletme numarası bulunmayan ve   gıda üretimine uygun olmayan bu kümeslerde üretilen tavuk diskisina  bulasmis, halk sagligini tehdit eden yumurtalar gerekli saklama kosullarinda saklanmayip, kayitsiz ve tarihsiz bir sekilde nerede üretildiği belli olmadan çeşitli marketlerde sepet icinde ve samanlarin uzerinde dogal koy yumurtası adiyla satisa sunulmaktadır. Aslına bakılırsa doğal koy yumurtası diye tükettiğimiz bu yumurtalar konvansiyonel sistemde yetiştirilen tavuklarla ayni yemi yemektedir. üstelik tahlil edilmeyen sondaj suyunu icen bu tavuklar halk sagligi acısından oldukça tehlikeli olan tifo hastaligina karşı da oldukça yatkındırlar. kısacası bir tarafta 20 kurusa satılan güvenilir, nerede üretildiği, ne yedigi ve ne ictigi belli denetimleri yapilmis yumurtalar, öteki tarafta yine ayni yemle beslenmiş nerde ne zaman üretildiği belli olmayan 75 kurusa satılan “koy” yumurtası (!)

Hiçbir biyogüvenlik önlemi ve aşılama programı olmayan bu üretim merkezlerinden yayılan hastalıkların virulensi gittikçe artmaktadır. nerede kac adet tavuk var bilinmedigi icin de hastalıkların ulke capinda yayılmasını kolay, mücadelesini de bir o kadar karmaşık hale getirmektedir.

Yaklaşık 100 milyon kapasitesiyle  4 milyar TL ciroya sahip, 100 bin kişiye doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağlayan modern teknolojisiyle dünya yumurta tavukçuluğunda oldukça saygın bir yeri olan yumurta sektörü, başlangıçta sınırlı sayıda ve yerel ölçekte yapılan ve son yillarda  40 milyon kapasitesiye kadar ulasan salma tavukçuluk sektörü piyasada ciddi anlamda tehdit olusturmaktadir.

Artan dunya nufusuna paralel olarak ortaya cikan guvenilir gida ihtiyacini gidermek ancak  bilincli ve guvenilir uretimin desteklenmesi, kayit disi uretimin durdurulmasi ve denetimlerin artmasiyla mumkundur. Bununla alakali olarak halki bilgilendirmek resmi kurumlarin ve ureticilerin en asli gorevidir. Çunku en iyi denetci tuketicidir…

 

Semih ATAY

Veteriner HEKİM

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here