Ana Sayfa Genel GLOSTER KANARYA

GLOSTER KANARYA

56
0
Paylaş

Kanarya (Serinus canaria), ispinozgiller (Fringillidae) familyasından güzel sesiyle ün yapmış kafeslerde beslenen bir kuş türüdür. Kanarya, ismini Latince’de köpek anlamına gelen cannarie kelimesinden almıştır.

Ülkemizde Osmanlı zamanına kadar dayanan kanarya yetiştiriciliği 1950’lili yıllardan sonra örgütlenerek dernek sıfatında tüm kanarya severleri bir araya toplanmıştır. Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu (TKKF)  ve TKKF’ye bağlı birçok dernek ülkemizde faaliyet göstermektedir.

Dernek üyesi üreticiler ürettiği kuşları kayıt altında tutmak veya ürettiği kuşun soy takibi yapabilmek için kanarya bileziği kullanmaktadırlar. Yavru kanaryaya bilezik takılma dönemi ortalama 5.- 8. güne denk gelir. Bu durum kuşun günlük gelişimine göre değişebilir. Üreticiler bileziklerini üye oldukları derneklerden TKKF’nin belirlemiş olduğu ücret karşılığında alırlar. Bilezik üzerinde üreticinin bağlı bulunduğu derneğin kodu, dernek üye numarası, hangi yıla ait olduğu, sıra numarası (her doğan kuşun o yılın kaçın yavrusu olduğunu) yazar.

Her yıl TKKF önderliğinde çeşitli illerde kanarya yarışmaları yapılmaktadır. Üreticiler ürettikleri bilezikli kuşlarını, belirlenen kategorilere göre yarışmalara kaydettirirler. Türkiye’de dereceye giren kuşlar, ülkemizi yurtdışında yapılan yarışmalarda temsil ederler.

Kanaryanın birçok türü vardır; ancak ben sizlere ilgi duyduğum ve beslediğim “Gloster” ırkı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Gloster ırkı 1920’li yıllarda İngiltere’nin Gloncestershire kentinde üretilmiştir. Gloster ırkında 2 çeşit kanarya bulunmaktadır. Bu iki çeşit corona ve consord olarak isimlendirilmiştir. Corona ve consord çeşitlerini ayıran özellikler

fizikseldir. Corona çeşidi olanların baş kısımlarında yuvarlak ayrılmamış tepe kısmı bulunur, consord çeşidi olanlarda ise bu başlık kısmı bulunmaz. Ömürleri 10 yıl civarıdır. Boy uzunlukları 11,5 cm olmaktadır.

Fiziksel anlamda diğer kanarya ırklarından farklı özelliklere sahiptirler. İngiltere dışında diğer tüm ülkelerde de yaşamını sürdürebilir, zaten bütün dünyaca tanınması da bu özelliği sayesinde olmuştur. Kırmızı renk dışında he renkte kabul görülebilen Gloster Kanarya, zamanın önemli yetiştiricileri sayesinde ortaya çıkmış bir türdür. İlk standartları ise 1925 yılında belirlenmiştir.

Gloster kanarya, doğada yaşayabildiği gibi aynı zamanda kafeslerde de yaşayabilen bir ırktır. Küçük sürüler halinde görülebilmesi mümkündür. Etrafı ağaçlar ile çevrili olan göl gibi sulak alanlarda yaşarlar. Yaşantılarını bu şekilde sürdüren kanaryalar, bütün dünyada tanınmış olup oldukça sevilmektedir. Ötüşleri ile insanlarda hayranlık uyandıran gloster kanaryalar, gerek yaşantıları gerek ise beslenme şekilleri ile diğer kanarya ırklarına benzerlik gösterebilmektedirler.
Buda benim “limonata’m”. J

Gloster kanarya hakkında sizlere kısaca bilgi vermeye çalıştım. Umarım bu güzel kanarya ırkını sizlere tanıtabilmişimdir. Merak ettiğiniz ve bilgi almak istediğiniz diğer konular için bana ulaşabilirsiniz. Teşekkür ederim.

Oğuz Kağan YALMAN

Veteriner Hekim

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here