Ana Sayfa Hayvancılık İNEKLERDE KURU DÖNEMİN ÖNEMİ

İNEKLERDE KURU DÖNEMİN ÖNEMİ

355
0
Paylaş

Bir inek ya da düvenin doğuma iki ay kala sütten kesilmesine kuruya çıkarma denir. Bu döneme de kuru(sağılmayan) dönem denir. Kuru dönemi bir tarlanın nadasa bırakılması gibi düşünebiliriz. Nasıl ki tarlayı nadasa bırakılmasının amacı gelecek yıl tarla ekildiğinde daha fazla mahsul elde edilmesi bekleniyorsa ineklerimizi de doğuma iki ay kala kuruya çıkarmamızın amacı doğumdan sonra ki sağım döneminde hayvanımızdan daha fazla süt almak amaçlanmaktadır. Kuru dönem inek ya da düvenin doğumdan sonraki genel sağlığı süt ve döl veriminin yüksek olması için büyük öneme sahiptir. Bu dönemin önemi hayvanlarımızı doğru ve yeterli beslemeden geçer.

 

Kuru dönemdeki amaç doğuma iki ay kala hayvanımızdan süt almayı keserek hayvanımıza kilo aldırmadan ve hayvanımızı zayıflatmadan hayvanımızı doğuma hazırlamaktır. Bu kuru dönemde anne karnındaki buzağımızın ana rahmindeki gelişimi çok hızlı olduğu için buzağının gelişimin eksiksiz tamamlanabilmesi için hayvanımızı ve rahmindeki yavruyu vitamin mineral yönünden eksik beslememeliyiz. Aksi halde başta güç doğum olmak üzere zayıf, cılız ve dayanıksız buzağılarımız olacaktır.

Kuru dönem yaklaşık 10 ay boyunca binlerce litre süt veren memenin ve tonlarca yemi öğüten işkembenin yenilenme dönemidir. Bunu hepimizin bindiği arabaların on bin bakımı gibi düşünmeliyiz. Nasıl ki belirli bir kilometreye gelen arabamızın bakımını yaptırmamız gerekiyor, yaptırmazsak bizi yarı yolda koyacağını biliriz, ineğimizde aynı şekilde düşünmeliyiz. Bu kuru dönemi hayvanlarımıza anlattığımız şekilde uygulamazsanız ineğimiz doğumdan sonra sağım döneminde bizi yarı yolda bırakacaktır. Çünkü her çalışan makinenin belirli zamanlarda bakımının mutlaka yapılması gerekiyorsa doğuma iki ay kala da hayvanlarımıza kuru dönem beslemeyi uygulayarak hayvanlarımızı bakıma almalıyız ve 2 ay boyunca onların hem işkembelerini hem de memelerini dinlendirmeliyiz.

Bu sürenin iki ay olmasına dikkat etmemiz gerekiyor daha az veya daha fazla olursa doğum sonrası dönemlerde hayvanlarımızdan istediğimiz verimi alamayız. Hayvanlarda bu kuru dönem 2 ay olarak uygulandığı zaman sağım döneminde en yüksek süt verdikleri araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Bu iki ayı ilk 30 gün ve ikinci 30 gün olarak iki kısımda inceleyebiliriz. İlk 30 gün hayvanın işkembe ve memesinin bakımının yapıldığı yıpranan zarar gören meme ve işkembe hücrelerin yenilendiği dönemdir. İkinci 30 günlük dönem ise doğacak olan buzağımız için hazırlık dönemidir. Bu ikinci 30 günlük dönemde ineğimiz buzağısının ilk içeceği süt olan ağız sütünü memelerde oluşturduğu zaman dilimidir. Ağız sütünün ne kadar değerli bir süt olduğunu 30 gün boyunca yavrusu için gerekli olan tüm vitamin mineral ve hastalıklara karşı koruyucu maddeleri biriktiren ineğimizden anlayabiliriz.

Vet.Hek. Muzeffer Çivlik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here