Ana Sayfa Genel KIZGINLIK NEDİR NASIL TESPİT EDİLİR ?

KIZGINLIK NEDİR NASIL TESPİT EDİLİR ?

387
0
Paylaş

Erkek hayvanlar her zaman çiftleşmeye hazır olmalarına karşın, dişiler sadece belirli dönemlerde çiftleşme isteği gösterirler. Bu dönem kızgınlık olarak tanımlanır.

**İnekler, cinsel olgunluğa erişmelerinden sonra ortalama 21 gün (18-24 gün) aralıklar ile gebe kalmadıkları sürece çiftleşme isteği gösterirler. Bu durum kızgınlık döngüsü olarak adlandırılır.

**Erkeğin veya diğer hayvanların kendilerine aşmalarına/atlamalarına müsaade ettikleri kızgınlık dönemi inekler arasında bireysel farklılıklar göstermektedir. Çiftleşme isteği gösterilen dönem ineklerde ortalama 9-18 saat sürmektedir. Yüksek süt verimli ineklerde ve ısı stresine maruz kalan ineklerde bu süre çok daha kısa sürmektedir. Düvelerin kızgınlık süreleri ineklere göre ortalama 2 saat daha kısa sürer.

**Ayrıca ineklerin yaklaşık % 5-15’i sakin kızgınlık göstermektedirler. Gizli kızgınlık gösteren ineklerde, dışarıdan hiçbir kızgınlık belirtisi fark edilemez.

DİKKAT !!!

  • Kızgın ineklerin % 70’i gece aktif olup, altta durma davranışlarını genellikle çevrenin sessiz olduğu gece 20-23 saatleri ile sabah 04-06 saatleri arasında gösterirler. Ahıra son girişimizin akşam saat 18-19 civarında sabah ise 07-08 saatleri arasında varsayımı, kızgın ineklerin büyük bölümünün kaçırılmasının mümkün olduğunu gösterir.

KIZGINLIK BELİRTİLERİ NELERDİR ?

1-İnekte berrak  ve akışkan  kıvamda çara da denilen sıvı görülür.

2-Kızgın ineklerin hal ve hareketleri ile bakışları değişir.

3-Özellikle ayakta dururlar ve bulundukları yerden zor hareket ettirilirler.

4- Özellikle sürü içerisindeki diğer kızgın ve kızgınlığı yaklaşmakta olan ineklerle birlikte ayrı bir grup oluştururlar.

5-Kızgın inekler diğer inekleri takip ederler ve birbirlerinin anogenital bölgelerini koklama ve yalama eğilimindedirler

6-Çenelerini birbirlerinin sırt bölgelerine koyarak kabul reflekslerini kontrol ederler.

NOT: Özellikle

 Gece  22:00 -23:00 saatleri arasında,

Sabah 05:00-06:00 saatleri arasında,

Öğleyin 12:00-13:00 saatleri arasında,

hayvanlarınızı 15 dakika gözlemleyerek kızgınlık tespitini  çok net bir şekilde yapabilirsiniz.

NOT:KIZGINLIK TAKİBİNİ MÜTEAKİP VETERİNER HEKİMİNİZE BİLGİ VERİNİZ. HEKİMİNİZ SİZİN İÇİN EN UYGUN  SUNİ TOHUMLAMA ZAMANINI SÖYLEYECEKTİR.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here