Ana Sayfa Genel Köpek Ve İnsan

Köpek Ve İnsan

262
0
Paylaş

Temele inip baktığımız da , köpek ırklarının her birinin bir amaca hizmet ettiğini görüyoruz. Eski çağlardan itibaren insanlık , köpekler ile karşılıklı çıkar ilişkisiyle başlayan ve sonu dostluğa dönüşen bir hikayeye imza atmıştır. Yüzlerce yıl önce insanlar yerleşik hayata geçmeye başladığında kendilerini koruyacak , eşyalarını koruyacak , avlandığında avı bulacak , evcilleşebilecek canlılara ihtiyaç duyuyordu, bu özelliklere sahip canlıların köpekler olduğunu fark etmemiz çok uzun sürmedi. Geçmiş yüzyıllarda ise Köpekler , karnını doyuracakları sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyuyorlardı .İnsan topluluklarının bir araya gelip bireysellikten çıkarak koloniler oluşturmasıyla , köpekler bu kolonilere yaklaşmaya ve insanlar için önemli görevler üstlenmeye başladılar. İşte Köpek ve İnsan ilişkisi bu şekilde karşılıklı çıkarlar doğrultusunda başladı. Geçmişten günümüze Köpek ve İnsan arasında ki bu dostluk , yeni köpek ırklarının çıkması ile genelden özele dönüşmeye başladı .

Bugün baktığımızda köpeklerin evlerin bahçesinde bağlı yaşayan , sürüleri koruyan ve sürüleri çeviren sadık dostlar görüntüsünden aile içerisinde yaşayan aile bireyi durumuna geldiğini görüyoruz. Tabi geçmişten günümüze evcilleşmede ve yeni ırkların oluşmasıyla sadece aile bireyi olarak kalmayıp , evde bir dost , bahçemizi koruyan , sürüleri ve diğer canlıları koruyan , sahibini , yaşam alanlarını koruyan bir bekçi , körlere refakatçi , çocuk gelişiminde öğretmen , depremlerde kurtarıcı , kayıplarda iz bulucu , avcılar için yardımcı , denizde ,dağlarda ,karda cankurtaran , uyuşturucu ve tehlikeli maddelerde için iyi bir bulucu , mayınlar için temizleyici ve daha pek çok konuda insan için çalışan canlılar olmaya başladılar. İnsanlık, yaşamımızda bu kadar önemli olan köpekler için bir bilim oluşturdu ve bu bilime KİNOLOJİ adını verdiler .Köpek ve İnsan dostluğunda , daha iyiye ulaşabilmek adına ve onları daha iyi anlayabilmek düşüncesiyle Kinoloji ile uğraşanların sayısı her geçen gün arttı . Peki Kinolojinin tam detayı ne idi ? Tanımlanması konusunda farklı düşünceler oluştu. Kinolojiye bilim diyenler olduğu gibi ,bilimsel diyenler de çoktu , aslında Kinoloji hem bir bilim hem de bilimseldi. Yüzyıllar içerisinde oluşan ihtiyaç doğrultusunda, köpek davranışlarını , üretimini ,tarihçesini ve ırk bilgisi ile bilgi birikimini , biyoloji , zootekni , genetik , fizyoloji , anatomi gibi bilim dalları ile harmanlayan ve matematik ,istatistik , arkeoloji gibi bilime yarar , yardım sağlayan bilim olmayan dallardan faydalanarak ,köpek hakkında oluşan inşası bitimsiz bu olguda , bilimsel yöntemleri kullanan , titiz ,disiplinli, nesnel ve uzmanlaşma olanağına sahip ,ticari olan yada olmayan , meslek , birikim ,sunum ,uğraş , çaba ,araştırma , gözlem olarak adlandırıldı Kinoloji….

Ve böylece Köpek ve İnsan dostluğu bir kültüre taşındı . Bakımından , beslenmesine , doğumundan , ölümüne , genetik hastalıklarından , fizyolojik , morfolojik yapı ve tiplerine kadar Irklar arasında oluşan farklılık ancak köpek ırkları bilimi yani Kinoloji ile çözümlendi. Günümüzde bu yeni bilim dalı ile ilgili çalışan veteriner hekimlerin sayısı her geçen gün artmakta ve Veteriner Hekimlerinde katılımıyla Köpek Kültürü artık ülkemizde de gelişmeye başlamaktadır. Köpekler yüzyıllar boyunca bizlerin en sadık dostları oldu ve bizlere de düşen bu güzel dostluğun karşılığını en iyi şekilde vermek olacaktır…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here