Ana Sayfa Genel Koyunlar insan yüzlerini fotoğraflardan tanıyabiliyor

Koyunlar insan yüzlerini fotoğraflardan tanıyabiliyor

78
0
Paylaş

Koyun, fotoğrafik portrelerden insan yüzlerini tanımak için eğitilebilir – ve Cambridge Üniversitesi’ndeki bilim adamlarının yeni araştırmalarına göre, Koyunlar gördükleri insanların resmini tanımlayabilir.

Bugün Royal Society: Open Science dergisinde yayınlanan çalışma, koyunların bilişsel yeteneklerini izlemek için verilen bir dizi testtir. Beyinleri nispeten büyük ve uzun ömürlü oldukları için koyun, Huntington hastalığı gibi nörodejeneratif bozuklukların araştırılması için iyi bir hayvan modelidir.

Yüz tanıma kabiliyeti, en önemli insan sosyal becerilerinden biridir. Bilinen yüzleri kolayca tanıyor ve tekrar tekrar sunulan görüntülerden tanıdık olmayan yüzleri tespit edebiliyoruz. Köpekler ve maymunlar gibi bazı diğer hayvanlarda olduğu gibi, koyunlar da tanıdık insanlar kadar diğer koyunları tanıyan sosyal hayvanlardır. Bununla birlikte, genel olarak yüzleri işleme yeteneği hakkında çok az şey bilinmektedir.

Cambridge Fizyoloji, Gelişim ve Sinir Bilimleri Bölümü’nden araştırmacılar, bilgisayar ekranlarında sergilenen fotoğraf portrelerinde yaşayan dört ünlü kişinin yüzlerini tanımak için sekiz koyun yetiştirdi.

Koyunların karar verme eğitimi, özel olarak tasarlanmış bir kalemin etrafında ilerledikçe yapıldı. Kalemin bir ucunda, iki bilgisayar ekranında görüntülenen iki fotoğraf görecekler ve ünitenin fotoğrafını seçmek için (ekrana yakın kızıl ötesi ışın kırarak) bir yemek ödülü alacaklardır; yanlış fotoğraftan seçtiyseler bir zil sesi duyulur ve ödül almazlar. Zaman içinde, ünlülerin fotoğraflarıyla bir ödül ilişkilendirmeyi öğrenirler.

Eğitim sonrasında koyunlara iki fotoğraf gösterildi – ünlü yüzü ve bir yüzü. Bu testte koyun, onlardan sekiz kez öğrenilen ünlü yüzü doğru bir şekilde seçti.

İlk testlerde koyunlar ön yüzleri gösterildi, ancak araştırmacıların yüzleri ne kadar iyi tanıdıklarını test etmek için yüzleri belli açılardan gördüler. Beklendiği gibi, koyunların performansı düştü ancak sadece% 15 oranında düştü – bu insanların görevi gerçekleştirdiğinde görülenle kıyaslanabilir bir rakam.

Son olarak, araştırmacılar, koyunların bir ön elden geçirme olmadan bir fotoğrafın bir işleyiciyi tanıyabildiklerine baktılar.  İşleyicinin portre fotoğrafının ünlü yerine rasgele dağılması üzerine koyun, yedi kez tanıdık olmayan yüzün üstünden ele geçiren kişinin fotoğrafını seçti.

Bu son görev sırasında araştırmacılar ilginç bir davranış izledi. İşleyicinin fotoğraf görüntüsünü ilk kez gördükten sonra – başka bir deyişle koyun daha önce bu kişinin imajını hiç görmemişti – koyun ‘iki katına çıkıyor’. Koyun, önce tanıdık olmayan yüzünü, sonra işleyicinin imajını ve ardından bilen yüzünü seçme kararı vermeden önce tanıdık olmayan yüzü kontrol etti.

Araştırmayı yöneten Profesör Jenny Morton, “Koyunlarla vakit geçirmek için zaman harcayan herkes akıllı, bireysel hayvanlar olduğunu ve işleyicilerini tanıyabildiğini bilecek” dedi. “Çalışmamızla koyunların insan ve maymunlarla karşılaştırılabilen gelişmiş yüz tanıma yeteneklerine sahip olduklarını gösterdik.

“Koyunlar uzun ömürlüdür ve bazı maymunlara benzer boyutta ve karmaşık beyinleri vardır, bu da uzun süredir gelişen Huntington hastalığı gibi beynin bozukluklarını anlamamıza yardımcı olacak faydalı modeller olabilir ve bilişsel yetenekleri etkilemektedir.Bizim çalışmamız, özellikle Huntington hastalığına neden olan gen mutasyonunu taşıyan koyunlarda, bu yeteneklerin nasıl değiştiğini izlemenin başka bir yolunu bize sunmaktadır. ”

Profesör Morton’ın ekibi geçenlerde Huntington hastalığına neden olan mutasyonu taşıyacak şekilde genetik olarak modifiye edilmiş koyunları incelemeye başladı.

Huntington hastalığı İngiltere’de 6.700’den fazla kişiyi etkiliyor. Genellikle erişkinlikte başlayan, tedavi edilemez bir nörodejeneratif hastalıktır. Başlangıçta hastalık, motor koordinasyon, ruh hali, kişilik ve bellek gibi yüzdeki duyguları tanımada bozulmalar da dahil olmak üzere diğer kompleks belirtileri etkiler. Sonunda, hastalar konuşma ve yutma, motor fonksiyon kaybı ve nispeten erken yaşlarda ölme konusunda güçlük çekerler. Hastalık için bilinen bir tedavi yöntemi yoktur, belirtileri yönetmenin tek yolu vardır.

Alıntı:sciencedaily.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here