Ana Sayfa Genel Kuşlarda İnce Bağırsakların Bakteriyel Enfeksiyonu

Kuşlarda İnce Bağırsakların Bakteriyel Enfeksiyonu

51
0
Paylaş

Kuşların Clostridial Hastalığı

Kuşlarda, klostridial hastalık ince bağırsağın bakteriyel bir enfeksiyonudur. Bununla birlikte, ilgili spesifik klostridial bakterilere bağlı olarak, bir çok organ etkilenebilir.

Belirtiler ve Türler

Belirtiler, klostridial bakterilerin türüne bağlıdır, ancak kuşun vücudundaki çeşitli organları etkiler. Genel olarak, klostridial bakteriler kuşun ince bağırsağını enfekte eder ve bir toksin üretir. Bu toksin, sağlığın hızlı bir şekilde bozulmasına, iştahsızlık, kilo kaybı, huzursuzluk, kanlı dışkı ya da sindirilmemiş yiyecek gibi birçok semptomdan (Belirtiden) sorumludur.

Kuşlar tedavi altına alındıktan sonra bile, toksin kuşların vücudunda kalır ve semptomların devam etmesine neden olur.

Hastalığın Nedenleri

Clostridial hastalık, Kontamine olmuş yiyecek ve su, Bakterinin sporları veya bakterilerle (genellikle nefes alıp almayla) temas ederek kuşlara bulaşırlar ve kafes, mutfak eşyaları ve yuva kutuları gibi kirlenmiş yüzeyleri etkiler.

Kuşlar ayrıca açık yaralar ile bu hastalığa yakalanabilirler. Çoğu zaman, yaralı veya travmatize bir kloaka yoluyla hastalık etkenlerini alırlar . Kloaka, idrar, dışkı ve ürtikerlerin kuşun vücudundan atılmadan önceki dokusudur. (Bu enfeksiyon modu genellikle kloakal prolapsus veya papillomatozlu kuşlarda görülür).

Tedavi

Veteriner Hekim, enfekte olmuş kuş üzerinde dışkı ve genel muayene yaparak hastalığı teşhis eder ve buna göre Tedavi Protokolü oluşturup tedavi altına alacaktır.

önleme

Kuşlarda Clostridial hastalık birkaç basit önlem ile önlenebilir.

  • Stres yaratmayan bir ortam yaratın
  • Bir kuşun yaşam alanını aşırı derecede büyütmekten kaçının
  • Kuşa taze hava ve iyi havalandırma sağlayın
  • Kuşunuza dengeli, besleyici bir diyet verin
  • Kuş yemini hijyenik bir yerde saklayın
  • Kuş ortamını düzenli olarak dezenfekte edin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here