Ana Sayfa Genel MEHMET AKİF ERSOY’UN DOĞUM GÜNÜ VE KISACA HAYATI

MEHMET AKİF ERSOY’UN DOĞUM GÜNÜ VE KISACA HAYATI

314
0
Paylaş
Bugün, İstiklal Marşımızın Yazarı, Vatan Şairi, Aynı Mesleği İcra Etmekten Onur ve Gurur Duyduğum, Büyük Vatan Aşığı Veteriner Hekim Mehmet Akif ERSOY’ un doğum günü… Doğum Günün Kutlu Olsun Büyük Üstad. Rabbim bu millete yeniden istiklal marşı yazdırmayı nasip etmesin…

Kısaca hayatı

Mehmet Akif Ersoy, 20 ARALIK 1873 yılında İstanbul’da doğdu. Babası “İpekli Hoca” olarak bilinen Tahir Efendi, annesi ise Şerife Hanım’dır. Dini eğitimini babasından alan Akif, öğrenimine Emir Buhari Mahalle Mektebi‘nde başladı. Buradan mezun olduktan sonra sırasıyla Fatih Rüştiyesi, İstanbul İdadisi ve Halkalı Baytar Mektebi‘nde öğrenim gördü. Mehmet Akif, gittiği tüm okullarda başarısıyla diğer öğrencilerden daha çok sivrilmişti.
Mehmet Akif Ersoy
İlk şiirlerini, İstanbul İdadisi’nde okurken yazdı. Bu okuldaki hocalarından biri de ünlü edebiyatçı Muallim Naci‘ydi. Muallim Naci, daha o yaşlarda Mehmet Akif’teki yeteneği fark etmiş ve “Bu çocukta gördüğüm cevheri, kimsede görmedim” demişti.
Osmanlı Devleti’nin farklı bölgelerinde baytarlık ( Veteriner Hekim) yapan Mehmet Akif, kendisini ideallerine vermek adına bu görevini bıraktı. Darülfünun’da ve Halkalı Ziraat Mektebi’nde edebiyat dersleri vermeye başladı. Bu sırada çeşitli dergilerde yazıları yayınlandı.
Birinci Dünya Savaşı sırasında Teşkilat-ı Mahsusa‘dan Kuşçubaşı Eşref ile Arabistan’a gitti. Buradaki görevi, İngilizlerin kışkırttığı Arapların ayaklanmasını önlemekti.
Mehmet Akif, Çanakkale Zaferi’nin haberini Arap topraklarında aldı. Öylesine bir heyecan duydu ki, hemen kalemine sarıldı; “Çanakkale Destanı“nı yazdı.
1920’de Burdur vekili olarak meclise girdi. 12 Mart 1921 günü yazdığı İstiklal Marşı, meclis tarafından milli marş olarak kabul edildi. 11 yıl boyunca Mısır’da kalan Mehmet Akif, 1936’da tekrardan yurda döndü.
İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy, 27 Aralık 1936 günü vefat etti.
ESERLERİ
Safahat
Süleymaniye Kürsüsünde
Hakkın Sesleri
Fatih Kürsüsünde
Hatıralar
Asım
Gölgeler
ŞAHESERİ
İSTİKLAL MARŞI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here