Ana Sayfa Genel Önemli Bazı Kuzu Hastalıkları

Önemli Bazı Kuzu Hastalıkları

1112
0
Paylaş
kuzu hastaliklari
kuzu hastaliklari

Kuzu Hastalıkları

Doğum anında veya takip eden ilk hafta içinde körpe kuzu ölümlerine çok rastlanır. Öncelikle doğum yeri çok soğuk, rüzgarlı ise ve kuzu doğumdan sonra üşürse “Hipotermi” dediğimiz vücut ısısının aşırı düşmesine bağlı ölümler görülebilir. Bu nedenle doğum yapacak koyun ahırda bırakılmalı, tabanı temiz ve kuru, korunaklı bir ortamda doğum yapması sağlanmalıdır. Doğan kuzular kuru otlarla, bezlerle kurulanmalı, ilk 2-3 saat içerisinde ortalama 200 ml. ağız sütü içmesi sağlanmalıdır. Kuzular 40 gün süreyle emzirilmelidir.

Kuzular mutlaka kuru, temiz ve uygun koşullarda barınmalıdır; yeterli ağız sütü almış, yeterince beslenmiş kuzularda bile çevre şartları elverişli olduğunda bile patojen E.coli mikropları septisemik ölümlere yol açabilir.

  1. Kuzu septisemisi (Colibasillozis): 1-2 günlük kuzularda görülen, hızlı gelişen, kuzularda kan zehirlenmesi ile karakterize çok öldürücü bir hastalıktır. Etkeni: E.coli, hayvanların dışkılarında, ahır-ağıl zeminlerinde, annelerinin memeleri üzerinde, yem ve sularda bulunabilen bir mikroptur. Bazen 2-8 haftalık kuzularda da “gecikmiş E.coli septisemileri” görülebilir. Devamlı ağılda kalan kuzularda yetersiz beslenme, soğuk, ani ısı değişimleri, havasızlık, sıkışık rutubetli ortamlar hazırlayıcı faktörlerdir. Toksemik şok ve ölümler görülebilir. Çok şiddetli (perakut) kuzu septisemilerinde sağlam kuzu birden ölü bulunur. Daha çok rastalanan şiddetli (akut) şeklinde ise kuzu durgundur, hareket etmek istemez, bel kamburdur, anasını emmez, yüz kaslarında titreme ve kasılmalar, ayakta duramama, yattığı yerde çırpınma hareketleri görülür. Başlangıçta yüksek olan ateş gittikçe düşer. Az şiddetli (kronik) septisemilerde ise zayıflama, topallık, eklemlerde şişme ve iltihaplanmalar görülür. Tedavi ve koruyucu önlemler için mutlaka veteriner hekime başvurulmalıdır. Kuzularda stafilakok ve streptokok mikroplarının oluşturduğu septisemiler de görülebilir. Bu mikroplar göbek kordonu ve kuyruk yarasından bulaşabildiği gibi kene mevsiminde kene ısırığı ile de bulaşıp ya öldürücü septisemiye, ya da irinli eklem ve karaciğer hastalıklarına yol açabilirler. Bu nedenle doğumdan sonra kuzunun göbek kordonuna tentürdiyot sürülmesi, kuyruk kesimlerinde temizliğe dikkat edilmesi ve yaraya tentürdiyot sürülmesi önemlidir.
  2. Kuzu ishalleri: a-E.coli ishalleri: Açık sarı- beyazımsı renkte, pis kokulu, bazen kanlı olabilir. Şiddetli toksemik olanları birkaç saat içinde ölümlere yol açar. b- Kuzu dizanterisi: Etkeni Cl. perfringens tip B’dir. 3 haftalığa kadar kuzularda bitkinlik, ayakta duramama, önce sarımtrak sonra kahverengi kanlı ishal ile seyreden bir hastalıktır; şiddetli şeklinde (perakut) gayet sağlıklı görünen kuzu aniden ölür. c- Rotavirus, coronavirus ishalleri 3 haftalıktan küçük kuzularda görülebilir ve öldürücüdür. d- Coccidiosis ishalleri. 3 haftalıktan büyük kuzularda görülür ve kanlı ishale yol açar.
  3. Kuzularda irinli olmayan eklem hastalığı (poliarthritis): Sürüde çok sayıda kuzu aniden topallamaya başlar, yüksek ateş, hızlı soluma ve durgunluk görülür. Topallık 2-3 hafta hatta bazen 3-4 ay devam edebilir. Eklemlerde görünürde pek şişlik görülmez ancak kuru eklem topallığı uzun süre devam ederek kuzunun gelişmesini engeller.
  4. Kuzularda karaciğer nekrozu (nekrobasillozis): Genellikle göbek kordonundan giren mikrop (s.nekroforus) göbekte şiş ve ağrılı bir iltihaplanmaya, karaciğerde çok sayıda beyazımtrak-gri nekroz odaklarına (doku ölümü) yol açar.
  5. Kuzularda ağız nekrozu (oral nekroz): Yem yemeye başlama dönemlerinde ağızdaki sıyrık ve yaralardan vücuda giren f.nekroforum mikrobu tarafından oluşturulan, ağız içinde pis kokulu yaralara yol açan öldürücü bir ağız iltihabıdır.
  6. Kuzuların bulaşıcı zatürresi (enzootik pneumoni): 2 aylıktan büyük kuzularda, özellikle kuzuların sütten çıkarılmalarından 1-2 hafta sonra görülen, çeşitli mikroplar tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Çok sayıda kuzu öksürür, hızlı ve güçlükle soluma, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık gibi belirtiler haftalarca hatta aylarca sürebilir. Hayvan pazarları bu hastalık için risk oluştururlar.
  7. Kuzuların bulaşıcı ektiması: Bir virus tarafından oluşturulur. Dudakların içe dönen kısımlarında, dudak derisinde, burun deliklerinin çevresinde yaralar şekillenir. Dudaklar ve ağız ağrılıdır, otlarken ağrı duydukları için zayıflayıp verim kaybına neden olurlar. Koruyucu olarak kuzular 6-8 haftalıkken aşılanmalıdır.

Hıdır Bayülgen

Uzm.Veteriner Hekim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here