Ana Sayfa Genel SOĞUK HAVALARDA SOKAK HAYVANLARI İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

SOĞUK HAVALARDA SOKAK HAYVANLARI İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

24
0
Paylaş

Sadece kışın değil her zaman ve her mevsimde yardıma muhtaç olan bu hayvanlar için neler yapabiliriz?

 Özellikle soğuk havalarda arabanıza binip çalıştırmadan önce motor kapağını açıp bakın ya da kaputa vurun,tekerleklerin üst kısmını kontrol edin.Kediler sıcak olduğu için buralara girerler ve uyuya kalabilirler ya da sıkışıp kalabilirler.Yola çıkmadan önce sadece bir dakikanızı ayırıp bu kontrolü yapmak ,ısınmak için arabanızın bu kısımlarına sığınmış bir kedinin hayatını kurtaracaktır.
Evinizin önüne bir kap mama ya da yemek artıklarınızı bırakabilirsiniz: Soğukta kediler 6, köpekler 17 saate kadar aç kalırsa donarak ölür. Bıraktığınız mamanın yağmur ve kardan zarar görüp bozulmaması için, bir damacana ya da 5lt’lik plastik su bidonunun önüne bıçakla pencere açıp mamaları içine bırakabilirsiniz.

-Çöplerinizi,gıda maddeleri ve diğerleri(örneğin ;cam,kağıt,plastik vs.) olarak ayırın.Bu hem yiyecek bulmak için çöpleri karıştırmak zorunda olan sokak hayvanları için,hem de geri dönüşüm için faydalıdır.Buna zaman ayıramayacaksanız hiç değilse deterjan,ila.,cam kırıkları,çivi,tel,pil gibi tehlikeli maddeleri,yiyecek ve diğer çöplerinizi attığnız poşete koymayın.Bu sayede sokak hayvanlarının yiyecek artıklarıyla birlikte bunları da yutmalarını,yaralanmalarını ya da zehirlenmelerini önlemiş oluruz.

Plastik bir kap suyun içine bir damla zeytinyağı damlatıp kapınızın önüne koyabilirsiniz: Plastik kap ve zeytinyağı suyun donmasını önler.

  Eğer imkanınız varsa sahiplenmeye çalışın. Bu can dostlarımız sıcak bir yuva ve sıcak bir kucakla tanışsın.

Eğer ev olanakları mümkün ve müsaitse, herhangi bir alerjik hastalığınız da yok ise kedi, köpek  gibi sokakta kalmış hayvanları sahiplenebilirsiniz.Onlara sıcak bir yuva açabilir ve arkadaş olabilirsiniz.

-Bahçenizde şirin bir kulübeyle onlar için yer açabilirsiniz.

Müstakil veya geniş bir bahçesi olan bir apartmanda oturuyorsanız kışın soğuk havalara karşı kedi, köpek gibi hayvanlar için kulübe yaptırabilir,onlar için sıcak bir alan oluşturabilirsiniz. Örneğin ; karton koli, koli bandı, izocam ve çöp poşetinden kedi – köpek evi yapabilirsiniz.

Sokaktaki hayvanlar demişken,kuşları da unutmayın, onlar için de cam önlerine yiyecek ve su koyun.

Merhamet;insan olmanın verdiği bir değerdir. Hepimiz bu değere sahip çıkalım. İnsana, hayvana ve doğaya merhamet edelim.

Vet.Hekim Sinem TOKATLI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here