Ana Sayfa Genel Ülkemize ait köpek ırklarıyla geçmişe Son

Ülkemize ait köpek ırklarıyla geçmişe Son

30
0
Paylaş

Köpek Irkları

Bu yazıda Köpek ırkları ve Kinoloji federasyonu (KIF)nun kuruluş felsefesi ve amaçlarını , Federasyonun kaç dernekle kurulduğunu , şuan üye dernekleri , dernekleşmenin yeterli olup olmadığını ,Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonunun Fcı’a ( Dünya Köpek Irkları Federasyonuna ) üyelik için sabırla mücadelesini , Fcı ‘ın kısaca tanıtımını , neden üye olduğumuzu , bu üyeliğin ülkemizde ki köpek ırklarına nasıl bir faydası olacağını , Köpek ırklarının kayıt altına alınmasının neden önemli olduğunu, Yurt dışında pedigree ülkemize ise Şecere ( Soy Kütüğü )olarak geçen kelimelerin ne manaya geldiğini , Köpek ırkları ve Kinoloji Federasyonunun kayıt organizasyonları ve ırk standartları uygunluk , Köpek ırkları güzellik yarışmaları ile , seminerlerin amacını ve nasıl olduğunu , bir köpek sahibinin yarışmalara nasıl katılabileceğini ,ve ülkemizde ki yerli ırklarımız olan Kangal , Akbaş, Aksaray Malaklısı ,Sultan tazısı, Karadeniz Zerdeva  ile ilgili çalışmaları ,  Köpek ırkları ve kinoloji federasyonunun önümüzdeki yıllardaki hedeflerini , kısaca anlatmaya çalışacağız.

 

 

Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu (KIF) 2006 yılında 5 dernekle oluşturuldu. Amacı öncelikle Kangal, Akbaş, Malaklı ve tazı gibi yerli ırklarımızın dünya çapında tanıtımını sağlamaktır . Ayrıca ;Ülkemizde var olan yabancı menşeili ırkların standartlarına uygun olarak üretilmesini ve tanınmasını sağlamak , ırk standartlarını üst seviyeye çıkartmak , genetik hastalıkları elimine etmek ve kinoloji ile ilgili bilimsel çalışmaları yapmak ,ülkemizde ki köpeklerin kayıt altına alınmasını sağlamak , hayvan refahı , bakımı çalışmaları yapmak ,  en büyük amaçlarını oluşturur.

 

Köpek ırkları ve kinoloji federasyonu olarak  ,kurulduğu günden bu yana aynı ilkelere sadık kalarak amatörce ama profesyonel bir mücadele vererek çalışıyoruz. KIF kar amacı gütmeyen bir kuruluştur, köpek sahiplerinden alınan kayıt ve değerlendirme ücretiyle ve yapılan bağışlarla Federasyonumuz gerekli çalışmaları yapabilmektedir . Yönetim Kurulu üyeleri, başkanı dahil hiçbiri maaş almamaktadır.  Şu an Köpek Irkları Ve Kinoloji Federasyonuna üye dernek sayısı 26 adettir. Üye dernek sayımız her gün yeni kurulan ve Federasyonumuza üye olmak için başvuruda bulunan yeni dernekler ile artmaktadır Bir derneğin Köpek Irkları Ve Kinoloji  Federasyonuna üye olması için ,faal çalışan dernek olması gerekiyor, geçmişte faal olmayan dernekler üyelikten çıkarıldı, gelecekte de faal olmayanlara aynı durum uygulanacaktır.

 

Türkiye’de 2006 yılında kurulan Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu ( KIF ) merkezi Belçika da olan Tüm Dünyadaki Köpek Irklarının Ülkeler adına kayıt altına alınması ve kayıtlı ırkların soy kütük belgelerinin uluslararası geçerliliğini, köpek ırklarının gelişimi için bilimsel ve yönetsel organizasyonların düzenleyicisi olan FCI’ a (Fédération Cynologique Internationale) 09 Haziran 2015 tarihinden itibaren yarı üyesi olarak kabul edilmiştir. KIF, ülkemizi Dünya içinde Kinoloji ve köpek ırkları ile ilgili temsil etme yetkisine sahip tek organizasyondur.

 

FCI (Fédération Cynologique Internationale) Dünya Köpek Irkları ve Köpekle İlgili Konuların Organizasyonudur. Her ülkeden bir tane olmak üzere 86 üyesi ve/veya anlaşmalı ortağı vardır ve bunlar her biri kendi soy kütüklerini tutar, ait oldukları ülkede üretilen köpekler için kendi soy kütüğü belgelerini düzenler ve kendi hakemlerini yetiştirirler. FCI soy kütüğü belgeleri ile hakemlerin üyesi ülkelerde karşılıklı olarak tanınmaları / kabul görmelerini sağlar / garanti altına alır.

 

Federasyonumuzun amacı, tüzüğümüzün 4.ncü maddesinde belirtildiği gibi, ülkemize ait köpek ırklarının (Kangal, Akbaş, Anadolu Mastifi, Kars Köpeği, Türk Kopoyları, Sultan Tazısı , Zerdeva ve başkalarını içermektedir. ) uluslararası platformda ülkemiz adına tescil edilmesinin sağlanması, FCI’ca kabul edilmiş diğer köpek ırklarına mensup köpeklerin FCI (Fédération Cynologique Internationale) üyesi kurumlarca tüm dünyada uygulanmakta olan üretim kriterleri ile üretimlerinin yapılmasını sağlamak ve kayıt altına almaktır.

 

Kayıt altına alınan köpeklere düzenlenen Soy Kütük Belgeleri (Şecere) üzerinde yazan bilgiler Dünya ‘da FCI üyesi 91 ülke ve FCI anlaşmalı 3 ülkede (Amerikan Kennel Club (AKC) , Canadian Kennel Club (CKC) ve İngiliz Kennel Club (KC)) doğruluğu kabul görmektedir.

 

Sonuç olarak Üretici-yetiştirici ve köpek sahiplerinin sorumluluklarının yerleştirilesi ile ülkemizde sokak köpeği kavramın da zaman içinde ortadan kalkacağını bilmekteyiz.

 

Federasyonumuz kuruluşundan itibaren soy kütüğü uygulamasına temel teşkil eder.

Kayıt Organizasyonları, üretim faaliyetlerinin kontrolü açısından gerekli olan Irk Standartları Değerlendirme Organizasyonları ve Irk Standartları Uygunluk / Köpek Irkları Güzellik Yarışmalarını, Seminerler, dernek ve köpek severlerden gelen talepler ile yurdun birçok yerinde bu faaliyetler programlı olarak yapılmaktadır.

.

Bu yoğun çalışma ile KIF Soy Kütüğüne kaydedilen köpeklerin sayısı her gün hızla artmaktadır.  (20 000 kayıtlı köpek mevcuttur) ve ayrıca yerli ırkların gerçek, yozlaşma olmamış durumları ile FCI nezdinde ülkemiz adına kaydedilmelerini sağlamak için gerekli olan ırk standardı hazırlanması ve gen haritası tespit çalışmaları Kangal Çoban Köpeği ve Akbaş Çoban Köpeği Irkları için başlatılmış, Kangal Çoban Köpeği Irkı ile standart belirlenmiş ilgili çalışmalar tamamlanacak duruma gelmiştir.

KIF Türkiye`de çok önemli olan bir gerekliliği yerini getirmekte ve ülkemizde pek çok ilke imza atarak yoluna devam etmektedir.
Köpeklerin saf kan olarak üretlmesini sağlamak , sağlığını korumak  ve üye ülkelerde var olan soy kütük veri tabanları aracılığı ile köpeklerin soy kütüğünü kayıt altına almamız. Köpeklerin sağlıklı ortamlarda ve yaradılış amaçlarına göre beslenmelerini sağlamamız , KIF olarak FCI’a üye olmamız ,Köpek Irkları Ve Kinoloji Federasyonuna dolayısıyla ülkemize , dünya çapında tanınırlık sağlamaktadır. özellikle de yukarıda saydığım yerli ırklarımızın dünyaca tanınmasını sağlayacağız  ve bizler de diğer tüm uygar ülkeler gibi hem kendi ırkımızı dünyaya tanıtacağız hem de ülkemizde ki köpek kültürüne sahip çıkacağız. . Ülkeler dünyada sahip oldukları değerlerle anılıyor ve tanınıyor, köpek de bu değerlerden bir tanesidir. . FCI Avrupa ve Dünya yarışmalarına ortalama ( tek bir yarışmaya ) 15.000 köpeğin katıldığını göz önüne alırsanız bu durum daha da netlik kazanabilir.

 

Daha önce de söylediğim gibi 2006  yılında kurulur kurulmaz başvuru yaptık ancak bizler de ne yapılmasını tam olarak bilmediğimiz için sadece başvuruyu yolladık ve bekledik. İlk başvurumuz 2008 yılında yapılan genel FCI toplantısında kabul görmedi çünkü bizi orada temsil eden, bizi tanıtan biri yoktu o toplantıda. Daha sonra neler yapılacağını öğrendik, FCI Avrupa Temsilcisi Danimarka Federasyon başkanı Jorgen Hindse’i ülkemize davet ettik, KIF ofisinde gerekli kontrolleri yaptı, yaptıklarımızı inceledi ve 2010 yılında yapılan ilk toplantıda da FCI’a anlaşmalı üye olarak kabul edildik.

 

FCI üç aşamalı bir üyelik ön görüyor. Anlaşmalı üye, yarı üye ve tam üye. Her biri için 4 yıllık bir süreç gerekiyor ancak yapılan denetimde yeterli görülmeyen ülke federasyonları ya üyelikten çıkarılıyor ya da aynı statüde kalmaya devam ediyor. 2010 yılında anlaşmalı üye statüsünü elde ettikten sonra KIF yoğun bir çalışma ve etkinliklerle yaşamına devam etti ve yukarıda da belirtildiği üzere 9 Haziran 2015 tarihinde FCI yarı üyesi olmayı hak etti. Şimdi amacımız 2017 yılında Ekvator ülkesinde yapılacak olan FCI Dünya Şampiyonasında tam üyelik için başvuru yapacak ve inanıyorum ki bunu da başaracağız.

 

Köpek ırklarının kontrol altına alınması ve soy kütük (şecere) sisteminin önemini tek bir örnekle açıklayabilirim: Siz uygar bir Avrupa ülkesinde hiç sokak köpeği gördünüz mü? Niye yok çünkü insanlar bu işe 1880 li yıllarda başlamışlar, biz ise henüz başladık ve durum da ortada kinolojik çalışmalarla ülkemizde ki hayvan hakları ve hayvan refahı konusunda da federasyon olarak olumlu etkilerimiz olacaktır.

 

Federasyonumuza bağlı resmi dernekler.

 

1-AKBAŞ ÇOBAN KÖPEĞİ KORUMA VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ

2-AKASARAY MALAKLISI IRKLARI GELİŞTİRME DERNEĞİ

3-AKİTA IRKLARI KORUMA VE GELİŞTİRME DERNEĞİ

4-AMERİCAN STAFFORDSHIRE TERRİER IRKI KİNOLOJİ DERNEĞİ

5-BERNESE DAĞ KÖPEĞİ IRK DERNEĞİ

6-SİYAH RUS TERİYESİ IRK DERNEĞİ

7-BULL TERRİER IRK DERNEĞİ

8-BORDER COLLİE IRK DERNEĞİ

9-CANE CORSO IRK DERNEĞİ

10-DOGO ARGENTİNO IRK DERNEĞİ

11-DEUTSCH KURZHHAR ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ DERNEĞİ

12-ALMAN TEL TÜYLÜ AV KÖPEĞİ(DEUTSCH DRAHTHAAR)DERNEĞİ

13-DOBERMANN IRK DERNEĞİ

14-İNGİLİZ BULLDOG KÖPEĞİ IRK DERNEĞİ

15-POİNTER KÖPEĞİ IRKI ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ DERNEĞİ

16-SETTER KULUB İSTANBUL DERNEĞİ

17-İNGİLİZ STAFFORDSHİRE BULL TERRİER IRK DERNEĞİ

18-FRENCH(FRANSIZ) BULLDOG KÖPEĞİ IRK DERNEĞİ

19-EPANYOL BRETON IRK DERNEĞİ

20-KANGAL ÇOBAN KÖPEĞİ IRKI DERNEĞİ

21-BELÇİKA MALİNOİS KÖPEĞİ DERNEĞİ

22-ROTTWEİLER IRK DERNEĞİ

23-SCHNAUZER IRK DERNEĞİ

24-ANADOLU SULTAN TAZISI IRKI ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ DERNEĞİ

25-YORKSHİRE TERRİER IRK DERNEĞİ

İlker ÖRKMEZ

Veteriner Hekim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here