Ana Sayfa Haberler Yoksa Kurban Olmuyor Mu ?

Yoksa Kurban Olmuyor Mu ?

440
0
Paylaş

 

Kurban yüce Yaradan’ın bizlere verdiği, imkanları yerinde olanların yapması gereken bir görevdir. Kurban dini yükümlülüğün yanında sosyalleşmeyi kültürel olmayı  ve yardımlaşmayı da beraberinde getiren çok yönlü bir olaydır. Kurbanın ülke hayvancılığının yanında nakliyeciliğinde büyük bir yeri vardır. Yetiştirici için kurban büyük ve kolay bir Pazar sunarken kurban vazifesini yerine getirenler ve geliri normalin altında olan ihtiyaç sahibi ailelerin evine et gelmesi açısından büyük bir önem arzeder.

 

Kurban alacak kişilerin dikkat etmesi gereken konuları sıralayalım

1)Kurbanlık hayvanın koyun keçi sığır ve deve cinsinde olması gerekir.

2)Koyunların 6 ayını  keçilerin 1 yaşını sığırların 2 yaşını devenin ise 5 yaşını doldurması gerekmektedir. Peki yaşlarını doldurmuş olduğu nasıl anlayacağız halk dilinde ‘’KAPAK ATMA’’ olarak bilinen bu konuda ne yazık ki alıcının bilgisizliği veya satıcının ya bilgisizliği veya   ard niyeti sonucu yaşını doldurmamış (kapak atmamış) hayvanlar alınıp satılmaktadır. Bu konuda sahte pasaportlar (hayvan kimliği) ,sahte kulak küpeleri bile düzenlenmektedir. Burada veteriner hekimlerimize bilir kişi olarak  çok iş düşmektedir. Koyunların 6 aylık keçilerin 1 yaşını doldurması gerekir  yaşını bilmiyorsak annelerin boy ve kilolarına gelen hayvanlar kurbanlık olarak kesilebilir. Büyükbaşta işimiz biraz daha kolay , geçici ön dişlerinin düşüp yerine kalıcı ön kesici dişlerin çıkması ile kurbanlık olur .Sadece geçici dişlerinin düşmesi veya sallanması bir şey ifade etmez kesinlikle kalıcı dişlerin çıkması gerekir.Üzülerek söylemeliyim ki geçici ön dişleri kerpetenle çekerek kapak attı yaşını doldurdu diyenler  var lütfen itibar etmeyelim!

 

3)Kesilecek hayvanın iki  gözünün de  görüyor olması yani kesim yerine kendisinin gelebilmesi lazım gözleri görmeyen hayvan kurban olmaz.

4)Sürüde ki sağlam hayvanlara yetişemeyecek kadar topal olan veya ayağı kırık olan hayvan kurban edilemez.

5)İştahını etkileyecek kadar ateşli bir hastalığa yakalanan hayvan kurban edilemez.

6)Aşırı zayıf hayvan yani adeta kemikleri sayılabilen hayvan kurban edilemez.

Kısacası Yaradan’a kurban edeceğimiz hayvan dört dörtlük bir hayvan olmalıdır. Ülkemizde genelde canlı ağırlığının (250-400) kg arasında olması ve sürekli merada otlatılması nedeniyle  en çok tercih edilen doğu hayvanı olarak bilinen yerli veya yerli melezi ırklardır. Kültür ırkları bu canlı ağırlığa (12-15) aylıkken ulaştığı için hem alım hem bakım  hem de kesimde sorun yaşamamak için pek tercih edilmemektedir.Koyun ve keçi etlerinde ki koku ve aroma nedeniyle ya özellikle alınıyor ya da özellikle alınmıyor.Dikkat edilmesi gereken diğer bir mevzu ise dişi hayvanların gebe olmamasıdır.Kesilen hayvanın içinde yavrusunun olması ve hatta büyük olması  ahlaki ve görüntü açısından  kötü bir anı olmaktadır.Bu konuda da veteriner hekimlerden yardım alabilirsiniz.Bir tane ricamız olacaktır lütfen  kurbanlarımızı belediyelerin belirlediği kesim yerlerinde yapın ve yaptırın güzelim ülkemizi böyle güzel bir günde bahçelerde balkonlarda yol kenarlarında ve parklarda nahoş görüntülerle hatırlamayalım.Bayramınız kutlu olsun keseceğiniz ve kesmiş olduğunuz kurbanlarınızı Allah kabul etsin.

Vet.Hek. BAYRAM ALİ ÇİVLİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here