Ana Sayfa Genel HAYVANDAN İNSANA BULAŞABİLEN (ZOONOZ) PARAZİTLERE KARŞI KORUYUCU HEKİMLİK UYGULAMALARININ ÖNEMİ

HAYVANDAN İNSANA BULAŞABİLEN (ZOONOZ) PARAZİTLERE KARŞI KORUYUCU HEKİMLİK UYGULAMALARININ ÖNEMİ

2485
0
Paylaş

ZOONOZ (HAYVANDAN İNSANA BULAŞABİLEN) PARAZİTLERE KARŞI  KORUYUCU HEKİMLİK UYGULAMALARININ ÖNEMİ

toxocara yumurtası

 

Günümüzde vatandaşlarımızın evcil hayvanlara olan ilgisi katlanarak artmaktadır. Özellikle yeni nesil adeta içinde hayvan sevgisi ile doğmakta ve kendisini ifade edecek çağa gelir gelmez, evlerine pet yada egzotik hayvan almaları konusunda ebeveynlerine ciddi baskılar kurmakta ve büyük oranda da anne ve babalarını bu konuda ikna edebilmektedirler. Özellikle son yıllarda, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, Nisan ayının son cumartesi günü kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü v.b. gibi okullar tarafından hayvanat bahçelerine, barınaklara, doğal yaşam alanlarına ve Veteriner Hekimliği Fakülterine ziyaretler düzenlenerek hayvanların dünyası ve hayvanlar ile ilgilenen profesyonel meslek gruplarının faaliyetlerinin tanıtılması da hayvanların saf ve masumane dünyalarına olan ilginin artarak devam etmesini sağlamaktadır.

İnsanlarımızın evcil hayvan sahiplenme konusunda içine düştükleri en büyük çekince, hayvanların tüylerini yutmanın çok tehlikeli olduğunu, tüylerin insanların organlarında kiste yol açtığı ve her daim ciltlerinde, uyuz, kene, mantar v.b gibi zoonoz (hayvandan insana bulaşabilen) parazitleri barındırdıklarını zannetmeleridir. Burada çok büyük bir bilgi kirliliği olduğunun özellikle altını çizmek istiyorum. İnsan vücudunda, organlarda kist oluşturan etken hayvan tüyü değil, tüylerin üzerinde bulunan parazit etkenleri ve yumurtalarıdır. Sahiplenmiş olduğumuz evcil hayvanlarımızı evimize ya da bahçemize almadan önce en yakın Veteriner Kliniğine götürerek, Veteriner Hekimimize ön muayene ve gerekli antiparaziter mücadeleyi yaptırırsak bahsedilen risklerin hepsini tamamen ortadan kaldırmış oluruz. En az 2 Ayda bir defa Veteriner Hekiminiz tarafından yapılacak olan iç ve dış antiparaziter mücadele ile yılda bir defa uygulanacak olan mantar aşısı, sizi hayvandan insana bulaşabilen parazit kaynaklı hastalıklardan kesinlikle koruyacaktır bundan kesinlikle şüpheniz olmasın.

Hayvan sahiplerinin bazı kesimi, özellikle herşeyi Google dan öğrenmeye çalışanlar antiparaziter mücadele v.b. koruyucu hekimlik uygulamalarını lüzumsuz ve hayvana olumsuz bir yük olarak değerlendirmekte ancak burada ciddi şekilde yanılmaktadırlar. İnternette mutlaka konunun profesyoneli olan veteriner hekimler tarafından kaleme alınan faydalı bilgiler mevcuttur ama arama motorları genellikle forum sitelerine yönlendirme yapmakta ve hayvan sağlığı konusunda uzaktan yakından eğitim görmemiş, ampirik metotlarla bir şeyler yapmaya çalışan insanların bilgi çöplüklerinin ortasına atmaktadır. Veteriner hekimlerinizin 2 ayda 1 defa sizleri arayarak antiparaziter mücadele amacıyla kliniğe davet etmesini hayvan sağlığına hiçbir faydası olmayan üstüne üstlük de zarar veren bir para tuzağı olarak gören ve böyle gösteren insanların en büyük yanılgısı şudur, antiparaziter mücadele, viral hastalıklara karşı aşılama v.b gibi koruyucu hekimlik uygulamalarının fiyatları düşüktür ancak bu hastalıklara yakalanan hayvanların tedavi maliyetleri ciddi manada yüksektir ve önemli bir kısmının da tedavisi mümkün değildir. Yani biz veteriner hekimler sadece ve sadece kar amacı gütseydik koruyucu hekimlik uygulamalarıyla minik canlarımızı korumak yerine, bunlara hiç gerek yok bunlar lüzumsuz uygulamalar der hayvanları savunmasız halde hastalıkların kucağına atarak yüksek kazançlar hedeflerdik. Ancak biz veteriner hekimlerin bir yemini ve büyük bir vicdanı var, minik dostlarınızı bizlere emanet edin ve birlikteliğinizin keyfini sürün. Özellikle sokaklardan ve hayvan barınaklarından sahipleneceğiniz canlarla ömür boyu mutluluk, sağlık ve huzur dilerim. Saygılarımla.

 

Vet.Hek. Cemil Şahin

Mikrobiyoloji Bilim Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here